BULGARİSTAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VEKİLİ EMİL GORANOV USAK'I ZİYARET ETTİSalı, 24 Ağustos 2010

BULGARİSTAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ VEKİLİ EMİL GORANOV USAK'I ZİYARET ETTİBulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Vekili Sayın Emil Goranov, USAK'ı (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu) ziyaret etti. Kendisini, USAK Genel Koordinatörü ve Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, USAK Avrasya Araştırmaları Merkezi'nden Rusya ve Doğu Avrupa uzmanı Habibe Özdal ve Avrasya Araştırmaları Merkezi'nden araştırmacı Gülay Kılıç karşıladı.

Türkiye'deki görevini tamamlayarak Sofya'ya geri dönecek olan Sayın Goranov, USAK'a yaptığı nezaket ziyaretinde son dönemde ivme kazanan Türk-Bulgar ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gereğinin altını çizdi. Sayın Goranov görevde bulunduğu süre zarfında kendi gözlemlerine dayanarak Türkiye için şunları söyledi: "Türkiye istikrarlı bir ülke. Ticari ilişkilerin geliştirilmesi için istikrar son derece önemli. Avrupa'yı vuran ekonomik kriz karşısında Türkiye güçlü bir pozisyon alarak istikrarını sürdürmeyi başardı. Diğer taraftan Bulgaristan Türkiye'nin AB üyelik sürecini desteklemektedir."

Gelişen Türk-Bulgar ilişkilerinin bu dönemde en yüksek noktaya ulaştığını da sözlerine ekleyen Sayın Goranov, Bulgaristan'dan göç eden Türklerin Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerde önemli bir köprü vazifesi gördüğünü vurguladı. Doç. Dr. Sedat Laçiner ise ikili ilişkilerin kurulmasında ‘dil' faktörünün önemine işaret etti. Laçiner, Bulgaristan göçmeni Türk vatandaşlarının, Türkiye için iki ülke arasında kurulan ilişkilerde en temel faktör olan, ‘dil' açısından öneminin altını çizdi. Bulgaristan Türklerinin, bu konuda iki ülke arasındaki bağı pekiştiren unsurlar arasında ilk sırada yer aldığını belirten Laçiner, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağlara da vurgu yaptı.

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Vekili Sayın Emil Goranov, bugüne kadar Türkiye ve Bulgaristan ilişkilerine çok büyük katkı sağlayan bir isim olmuştur. Kendisi yapıcı tarzı, çalışkanlığı ve girişkenliği ile Türk halkının, diplomasi ve akademisyen çevrelerinin takdirini kazanmıştır. USAK olarak kendisine bundan sonraki görevinde başarılar dileriz.


DİĞER HABERLER