Bulgaristan'ın bir haftaya kadar geçici hükümeti olacakPerşembe, 31 Temmuz 2014

Bulgaristan'ın bir haftaya kadar geçici hükümeti olacakYedi güne kadar Bulgaristan'ın geçici hükümeti olacak. Bu, parlamentoda temsilcileri olan üçüncü büyük parti olan HÖH 42. Halk Meclisi çerçevesinde yeni bir kabine kurma görevini reddettikten sonra belli oldu. GERB, BSP ve HÖH siyasi güçleri, Devlet Başkanı Rosen Plevneliev tarafından verilen hükümet kurma görevini reddetti. Bundan sonra prosedür gereğince Devlet Başkanı bir haftaya kadar 2 aylık bir süre için geçici bir kabine tayin edecektir. Cumhurbaşkanı, 6 Ağustos'ta parlamentoyu feshedecek ve olağanüstü parlamento seçimlerinin 5 Ekim 2014'te yapılmasını saptayacak.

Gelecek geçici hükümet, şu anki Cumhurbaşkanı'nın dönemi içinde ikinci olacaktır. Bu, Bulgaristan'da ilk defa oluyor. Buna sanki durmadan devam eden bir parlamento krizinden, siyasi skandallardan ve "Oreşarski" kabinesinin önceden beklenen istifasından sonra gelindi. Hükümet, protestolarla dolu bir yılda erken genel seçimlerden sonra iktidara geldi ve ilk gününden son gününe kadar protestoların eşliğinde gitti. Bulgaristan'ın en yeni tarihinde 1989 yılında demokrasiye geçiş döneminden sonra bu en kısa iktidarda bulunma süresidir. Bu iktidar, prensipsiz tayinler, Mayıs ayındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra bile bekletme prosedürleri, oligarşi bağımlılığılar, Halk Meclisi'ndeki muhalefetin demokratik olmayan dışlanması, sadece bir yıl için 9 milyar leva değerinde borçlar ve sarsıntı yaşayan banka sistemi ile hatırlanacaktır.

"Oreşarski" kabinesi, geçici hükümetin daha büyük güvenliği için devlet bütçesinin ve Milli Sağlık Sigorta Kasası'nın bütçesinin güncellenmesini önermiştir. Çünkü Anayasa'ya göre geçici hükümet, bütçenin güncellenmesini yapamaz veya gereksinim durumlarında borçlar için uluslararası sözleşmeler imzalayamaz. 5 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı geçici hükümetin üyelerini bildirecek. 6 Ağustos'ta yasal olarak görevine başlayacak geçici hükümetin görevi dürüst ve demokratik seçimler düzenlemektir.

Geçici hükümetten neler beklediği sorusuna HÖH lideri Lütfi Mestan şu cevabı verdi: "Cumhurbaşkanı geçici hükümetin sorumluluklarının sadece seçim düzenlemekle sınırlı kalamadığı görüşüne katılıyor. Geçici hükümetin tam hakları var, sadece parlamento olmadığı için yasama girişimlerine hakkı yok. Geçici hükümet için herhangi bir şart koşmamışız. Bu kabinenin, Bulgaristan'ın kabinesi olmasını beklediğimizi açıkladık. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu etkiye ulaşacağını sanıyorum."

Bulgaristan Radyosu için Lütfi Mestan, HÖH'ün olumlu seçim öncesi kampanyası yürüteceğini söyledi.


DİĞER HABERLER