Bulgaristan’ın İzmir’de fahri konsolosu tayin edilecekPerşembe, 26 Eylül 2013

Bulgaristan’ın İzmir’de fahri konsolosu tayin edilecekBulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Kırcaali Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, BSP Ulusal Konseyi Üyesi ve Göçmen Dernekleri ve CHP ile İlişkilerden Sorumlu Nazmi Mümün, "BSP, Türkiye'deki vatandaşlarımızla çalışmalarını aktivize etti" diye bildirdi. Geçen ay içerisinde İstanbul'daki örgütlerin liderleriyle, İzmir'de ise BAL-GÖÇ Genel Başkanı Süleyman Pehlivanoğlu ile görüşmeler yapıldığını belirtti. Nazmi Mümün, "Gelecek hafta Türkiye'de yeni yeni temaslarda bulunacağız" diye paylaştı. Güney komşumuzdaki Bulgaristan vatandaşlarına yönelik çalışmalarında BSP onlarla kurulan ilişkilerin ziyadesinde en büyük muhalif parti Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile bulunulan etkileşime güvenmektedir.

Nazmi Mümün, "Yakın zamanda Bulgaristan'ın İzmir'de Fahri Konsolosu olacak" diye bildirdi. Sayın Mümün, "Bulgaristan ve Türkiye'nin dış işleri bakanlıklarıyla koordinasyon prosedürü bitmek üzeredir. Türkiye bizim İzmir'de fahri konsolosumuz olmasına, Bulgaristan ise Şumnu'da Türkiye'nin fahri konsolosu olmasına razılık gösterdi." diye duyurdu. Bu karar göçmen derneklerinin Türkiye'deki Bulgaristan vatandaşlarına kolaylık sağlanması açısından ısrarı üzere alındı. İzmir ve bölgesinde yaklaşık 100 000 Bulgaristan göçmeni ikamet etmekte ve şimdi en küçük bir belge için de olsa ya İstanbul'a, ya da Ankara'ya gitmek zorunda kalıyorlar. Biz daha Kristiyan Vigenin'in Dışişleri Bakanı olmasına aday gösterildiği zaman İzmir'de fahri konsolosluk açılması prosedürünün hızlandırılması hakkında görüştük.

Vigenin, BSP Ulusal Konseyi'ne bağlı Göçmen Dernekleri ve CHP ile İlişkilerden Sorumlu Grubu Üyesi ve üstlendiği görevi kısa bir sürede yerine getirmeyi başardı" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER