Bulgaristan'ın üçte ikisinde grip salgını ilan edildiCuma, 31 Ocak 2020

Bulgaristan'ın üçte ikisinde grip salgını ilan edildiBulgaristan'da grip ve akut solunum yolu hastalıkları artıyor. Ülkenin üçte ikisinde grip salgını ilan edildi.

Bugün Tırgovişte ve Pleven illerinde salgın ilan edildi, dün ise Stara Zagora (Eski Zağra) ilinde de grip salgını ilan edilmişti.

Grip salgını ilan edilen ülkenin 28 ilinden 19'unda planlanan ameliyatlara ve hasta ziyaretlerine sınırlama getirildi. Çocuk ve kadın hastalıkları konusunda danışmanlık hizmetlerine ikinci bir emir gelene kadar ara verildi.

Grip salgınının ilk ilan edildiği ilçeler arasında yer alan Dupnitsa ilçesinde bugün itibariyle acil önlemler kaldırıldı.

Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan açıklamada yaşanan grip salgını nedeniyle 22 ilde bulunan 1895 okulda ve 2 anaokulunda eğitime ara verildiği bildirildi.

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, öğretmenlerin öğrencilerin notlarını ikinci yarıyılın ilk günlerinde de belirleyebileceğini duyurdu. Ülkenin büyük bir kısmındaki okullarda grip tatilleri en geç 5 Şubat 2020 Çarşamba gününe kadar devam edecek.

Ülkede grip salgını bu hafta doruk noktaya ulaştı. Gelecek hafta salgın, çoğu illerde çarşamba gününe kadar devam edecek.

Çoğu okullarda öğretmenlerin, öğrencilerin birinci yarıyıl sonu notunu belirlediği ve bunu yapmamış olanların Öğretmenler Konseyi kararıyla ikinci yarıyılın ilk günlerinde de yapabileceği anlaşıldı.


DİĞER HABERLER