Bulgaristanlı Bakanlar İstanbul Valisi Avni Mutlu'yu ziyaret ettiCuma, 18 Şubat 2011

Bulgaristanlı Bakanlar İstanbul Valisi Avni Mutlu'yu ziyaret ettiMaliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Siemon Dyankov ile Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu makamında ziyaret etti.

Bakanlar, valiliğe gelişlerinde Mutlu tarafından karşılandı. Mutlu, komşu ülkenin bakanlarını İstanbul'da ve kendi makamında ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Mutlu, ziyaretin iki dost ve komşu ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmasını temenni etti.

Siemon Dyankov da Bulgaristan'da yapılan son genel seçimlerde İstanbul'da Seçim noktaları kurulması dolayısıyla teşekkür ederek, Ekim ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve yerel Seçimler için de yardımlarını beklediklerini söyledi.

Sofya'nın 2019 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmasını arzuladıklarını dile getiren Dyankov, bu konuda İstanbul'un tecrübelerinden faydalanmak istediklerini ifade etti.

Dyankov, bu amaçla deneyimlerinden yararlanmak ve Sofya'daki imkanları görmesi amacıyla, Vali Mutlu'yu ülkelerine davet etmek istediklerini kaydetti.

Konuk Kültür Bakanı Vejdi Raşidov da iki ülke başbakanlarının bütün görüşmelerinde yer aldığını belirterek, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da yakın dostu olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile dostane ilişkilerinin bulunduğunu, bakanlık olarak Türkiye'deki sanatçılar ve kültür adamlarıyla da aktif olarak çalıştıklarını aktaran Raşidov, gelecek hafta Sofya'da ressam Aynur Pehlivanlı'nın sergisini açılacağını, İnci Aral'ın da kitaplarının Bulgarca'ya çevrilmesi için sözleşme imzalama aşamasında olduklarını dile getirdi.

Raşidov, iki ülkenin birçok alanda birbirine benzer özelliklere sahip olduğunu ifade ederek, iki ülke halkı arasında yakın işbirliği olması gerektiğine inandığını kaydetti.


DİĞER HABERLER