BULGARİSTAN’LI KIZLAR, TÜRKİYE’Lİ ERKEKLERİ DOLANDIRIYORPerşembe, 28 Ocak 2010

BULGARİSTAN’LI KIZLAR, TÜRKİYE’Lİ ERKEKLERİ DOLANDIRIYORDolandırıcıların yeni yöntemlerinden biri de cep telefonuyla çağrı yöntemi. Son günlerde Bulgaristan'dan ve Afrika'nın bazı ülkelerinden Türkiye'deki cep telefonu numaralarına çeşitli şekillerde çağrılar ve aramalar yapılıyor. Özellikle Bulgaristan'dan gelen aramalar aşamalı bir dolandırıcılık yöntemi için yapılıyor. Bu ülkede yaşayan ve Türkçeleri de son derece düzgün olan kadınlar tarafından yapılan çağrılara cevap verenler büyük bir tezgahın içine düşüyor. Türkiye'de bu durumdan muzdarip birçok kimseyi bulmak mümkün. Afrika ülkelerinden yapılan çağrılarda ise geri dönüş yapanların hatlarından izinsiz olarak para kesiliyor.

BULGARİSTAN'DAN ARIYORLAR

Kurbanlardan birinin internetteki forumlardan birine yazdığı dolandırıcılık hikayesi aynen şöyle: "Telefonu geri aradığınızda bir bayan bozuk Türkçesiyle Bulgaristan'da yalnız olduğunu Türkiye'ye gelip her işi (çocuk bakma, temizlik vs..) yapabileceğini söylüyor. Oturduğum yerden bulmuşum karıyı mantığıyla gaza gelen, çapkınlık derdinde olan Türk erkeği de tongaya düşüp kızı "düşürmeye" çalışınca film kopuyor. ...
Kız ilk olarak; bilet parası için çil Euro'lardan istiyor. Çapkın ilk parti parayı gönderiyor.
Kız sınıra geldim vergi borcum varmış diyor. Çil çil ikinci Euro partisi havaleyle yine yola çıkıyor. Kız tekrar arayıp vergi borcum varmış, Bulgar polisi bırakmıyor. Hayda yine havale... Sonra bekleki bir daha arasın. Çapkın baktı kız aramıyor, ben arıyayım bari dedi ama ne fayda... Telefona kimse bakmıyor. Hem telefon faturası, uçup giden kontörler kapak olurken, hem de havale edilen paraları hak getire.... Siz siz olun her halükarda bu ülkeden gelen cevapsız çağrılara geri dönüş yapmayın. "

BİR BAŞKA KURBANIN HİKAYESİ İSE ŞÖYLE:

"Bir ara bana bir çağrı gelmişti, cep numarası sandım geri aradım bir bayan çıktı. Bulgaristan dan arıyormuş adı Fatma'ymış. 23 yaşındaymış. Türkiye'ye gelmek istiyormuş. Annesi babası ölmüşmüş, ne iş olsa yaparmış, tercihi bayan kuaförü veya tekstil gibi işlermiş. Ben elektronik cihaz tamircisiyim dedim olsun etrafı süpürürüm filan dedi. Daha sonra öğrendim ki bu şekilde çok kimse aranmış hatta bazıları para göndermiş Türkiye'ye gelsin diye. Kimisi Kapıkuleye gidip para vermiş yani kısacası böyle de bir tezgah var bilginize.."

KONGO'DAN VİRÜSLÜ NUMARADAN ARIYORLAR

Bulgaristan'dan arayanların yanında bir de virüslü numaralarla arayanlar da var. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden olduğu anlaşılan bir numara Türkiye'den rastgele numaralara çağrı yapıyor. Çağrıya cevap veren kişinin hattından anında 50 dolarlık bir meblağ kesiliyor. Bu konuda da mağdur olan birçok kimse mevcut. Yine internette bir foruma başına geleni yazan kurbanlardan biri "Sevgili Canlar Şu Numaraya Dikkat edelim +2431230291 eger bu numaradan size çağrı gelirse sakın aramayın.. (virüslü arayana 50 usd yazıyor)" diyor.


DİĞER HABERLER