Bulgarlar, dini nefrete "Hayır!" dedilerSalı, 24 Mayıs 2011

Bulgarlar, dini nefrete Bulgarlar, cuma günü Ataka yandaşlarının ibadet eden Müslümanlara saldırdıkları Banya Başı camisi önüne çiçek koyarak, dini nefrete "Hayır!" dediler.
Bu olayla ilgili, Kamu Çevresini Geliştirme Enstitüsünden Antoaneta Tsoneva basın için Bulgaristan vatandaşlarının daha fazla propaganda istemediklerini ve artık kendi özgür iradesiyle karar almak istediklerini söyledi.
Tiyatro rejisörü Yordan Slaveykov, Banya Başı olayını gereksiz bir şiddet olarak nitelendirdi. Slaveykov, "Her şeyin iki tarafı vardır. Bizler, nefret, öfke, gereksiz şiddet ifade eden insanlar gördük. Şimdi ise diğer tarafı, yani bu hareketlerden kendini uzaklaştıran insanları görelim. Belki o zaman, bu olayın güçlü kamuoyu tartışması yapılacak, bu ise gerekli" dedi.
Antoaneta Tsoneva, Bulgarların daha cuma günü Facebook sosyal ağda "Hür Bulgaristan İçin Çiçek" adlı grup kurarak, artık olayın diğer tarafını gösterdiklerini düşünüyor. Bu grupta yer alan Bulgarlar, vatandaşlara Müslümanlarla bütünleşme ve insan haklarının korunmasına destek verme sembolü olarak Sofya Camisi önüne çiçek koyma çağrısında bulundu.
Tsoneva, "Ben Bulgarların diğer yüzünü gördüm, o, insanların cami önünde koydukları çiçeklerdi. Bence sivil toplumun normal uygar tepkisi böyle olmalı. Bu Bulgarlar, onların özgür iradesinin bazı faşist, ilkel görüşlü insanlar tarafından manipüle edilmesinin mümkün olmadığını göstermek istiyorlar. Özgür iradeye sahip olan Bulgarlar, daha fazla hiç kimsenin onlara bir senaryo oynayarak, onları seçim yapmaktan mahrum bırakmalarını istemiyorlar" diye ifade etti.
Yordan Slaveykov, Volen Siderov'un Banya Başı camisinde hareketlerinin nedeni olarak, önümüzdeki seçimleri göz önüne getirerek, Ataka'nın desteği kaybettiği korkusundan ileri geldiğini söyledi.


DİĞER HABERLER