BULGARLAR TÜRK DİZİLERİNDE GÖRDÜKLERİ "BÜYÜKLERE SAYGIDAN" ETKİLENDİPazartesi, 04 Ocak 2010

BULGARLAR TÜRK DİZİLERİNDE GÖRDÜKLERİ Bulgaristan'da çekilen bir belgesel, "Türk dizileri neden bu kadar ilgi görüyor?" sorusuna cevap aradı. Belgesele göre, Bulgarlar Türk dizilerinde gördükleri "büyüklere saygıdan" etkilendi.
Bulgaristan'da geçen yaz başlayan Türk dizileri belgesel konusu oldu. Başta "Gümüş", "Binbir Gece", "Yabancı Damat", "Yaprak Dökümü", "Asi" ve "Annem" olmak üzere 10'dan fazla Türk dizisi, Bulgarları ekran başına kilitliyor. Türk dizilerinin yüksek izlenme oranı ve yol açtığı etkiler ise bir belgeselde işlendi.
"Gümüş", "Yabancı Damat" ve "Yaprak Dökümü"nü yayımlayan, ülkenin en çok izlenen "BTV" adlı özel TV kanalının muhabirlerinden Kristina Vladimirova, hazırladığı 15 dakikalık belgeselde, bilim adamları ve izleyicilerle konuşarak, Türk dizilerinin neden bu kadar çok ilgi gördüğü sorusuna yanıt aradı.
Belgesele katılan BTV Program Koordinatörü Ventzislava Konova, "Türk dizilerinin Bulgaristan'da adeta evrim yarattığını" belirterek, "Latin Amerika dizilerine kıyasla Türk dizileri yüzde 50 daha çok izleniyor" dedi. Yeni Bulgaristan Üniversitesi (NBU) öğretim üyesi antropolog Doçent Plamen Boçkov, Türk dizilerinin başarısını göz önünde bulundurarak, "Shakespeare bugün yaşıyor olsaydı dizi senaryosu yazardı" diye konuştu.
Sosyal psikolog Plamen Dimitrov ise, Türk dizilerinin kadın karakterlerini "Pamuk Prenses" ve "Kül Kedisi" masallarındaki kahramanlara benzeterek, eski çocuk masallarının yerini bugün çağdaş medyaya bıraktığını ileri sürdü. Dimitrov, "Kültürde boşluk olamaz; eski çocuk masalları dizi teması oldu" görüşünü savundu.

ANAYA BABAYA SAYGI BULGARLARI ETKİLEDİ

Belgeseli hazırlayan Kristina Vladimirova, Türk dizilerinin tahtından ettiği Latin Amerika dizilerinde, Katolik kilisesinin güçlü etkisi nedeniyle kadınların hep ikinci planda olduğunu söyledi.
Türkiye'nin ise modern ve geleneksel dünyaların karşılaştığı bir yer olduğunu ve merkezinde ailenin yer aldığını kaydeden Vladimirova, "Modern Türk ailesinde de büyüklere saygı geleneği sürüyor" dedi. Vladimirova, görüştükleri Bulgar seyircilerin de Türk dizilerinde gördükleri aile modeli ve değerlerini kendilerine yakın gördüklerini vurgulayarak, "Dizilerdeki babaya, ataya, anaya saygı Bulgarları etkiledi" diye konuştu.

TÜRKLERİN İMAJI DEĞİŞTİ

Türkoloji Kürsüsü okutmanı Jana Jelyazkova ise belgeselde, Türk dizileri yayımlanmadan önce Bulgarların, Türkiye'deki insanlar hakkında farklı bir fikre sahip olduğunu söyledi.
Jelyazkova, "Bulgarlar, Türk denince bıyıklı erkekler ve başörtülü, köyde ya da evde çalışan, şalvarlı kadınlar düşünürken, gerçeğin öyle olmadığını gördü. Türkiye, son yıllarda çok hızlı ilerleyen bir ülke oldu" yorumunu yaptı.
Belgeselde Türk dizilerinin, Bulgarların özel hayatı ve aile içi ilişkilerini ve hatta isim geleneklerini dahi etkilediği belirtildi. Yeni doğan bazı çocuklara dizilerdeki Türk isimlerinin konulduğu hatırlatılırken, Bulgarların turistik tercihlerini de değiştirdikleri kaydedildi. Belgeselde konuşan Tur şirketi sahibi Odisey Spasov, diziler sayesinde Türkiye'ye giden Bulgar turist sayısında yüzde 40 oranında artış olduğunu açıkladı.
Spasov, turistlerin özellikle dizilerin çekildiği mekanları ziyaret etmek istediği ifade etti.


DİĞER HABERLER