Bulgarlaştırma süreci kurbanı Kazim Paşa’nın anısına mevlit programı ve miting düzenlendiPazartesi, 22 Mayıs 2023

Bulgarlaştırma süreci kurbanı Kazim Paşa’nın anısına mevlit programı ve miting düzenlendi

Ardino'nun (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyünde haksızca öldürülen Kazim Paşa’nın ölümünün 51. yıl dönümü dolayısıyla anısına Mevlid-i Şerif okutuldu, anma mitingi ve anıt levhasına çelenk ve çiçek sunma töreni yapıldı. O, 1972 baharında sözümona “Soya Dönüş Süreci” döneminde Türkler’e yönelik zorla isim değiştirme kampanyası sırasında silahla öldürülmüştür. Kazim Paşa, ana dili, din ve inanç özgürlüğü, kişinin etnik kimliğini özgürce ifade edebilme hakkına tecavüz edilmesine karşı çıkan bir adamdır.

Köy merkezinde bulunan çeşme anıtı önünde düzenlenen anma mitingi gerek Byal İzvor köyü bölgesinden, gerekse Kırcaali ve Smolyan (Paşmaklı) illerinden yüzlerce kişiyi bir araya getirdi.

Anma mitinginin katılımcıları arasında Kazim İbrahim Paşa'nın Bursa'da yaşayan oğulları Basri ve İbrahim, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, HÖH Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Nilgün İsmail, HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, HÖH Milletvekili Müh. Pavlin Krıstev, eski HÖH milletvekilleri Erdinç Hayrulla ile Mukaddes Nalbant, Momçilgrad (Mestanlı), Kirkovo (Kızılağaç) ve Çernooçene (Yenipazar)  belediye başkanları İlknur Kazim, Şinasi Suleyman ve Aydın Osman, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkan Yardımcısı Kadir Mustafov, eski Başmüftü Fikri Sali, Bölge Müftü Yardımcısı Suray Mustafa, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kasapoğlu, Manisa Rumeli Balkan Göçmenleri Derneği Başkanı Altan Hafızismailoğlu, Bursa Koşukavak Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Mutlu, Kırcaali İlinde HÖH ilçe başkanları, HÖH’lü belediye meclis başkanları, meclis üyeleri, köy muhtarları, HÖH üyeleri ve taraftarları yer aldılar.

Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, yaptığı selamlama konuşmasında bugün burada bir rejimin o dönemdeki asimilasyon politikasını hatırlamak ve unutmamak için 51 yıl geriye gittiklerini belirtti. Müh. Şaban, “1960'larda başlayan ve 1985'te sona eren en temel insan haklarından olan kimlik ve inanç özgürlüğünden yoksun bırakma politikası, günümüzün bakış açısıyla Bulgaristan tarihinin en karanlık ve en utanç verici kısmıdır. Ancak ne yazık ki, bu olaylar Bulgaristan’ın çağdaş tarihinde hak ettiği yeri hala bulamamıştır. Mayıs ayında genellikle ülkemizdeki demokratik süreçlerin katalizörü haline gelen 1989 Mayıs Olayları’nı anarız” diye kaydetti. Belediye Başkanı, HÖH’ün yerel yönetimdeki temsilcileri olarak yaşadıkları zor dönemlere rağmen turizm, yaşam ortamı kalitesinin iyileştirilmesi, yerleşim yerlerinin iyileştirilmesi, su temini, eğitim ve altyapısı, spor altyapısı, kültür, sağlık, modernizasyon ve mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimi için elverişli koşulların yaratılması, çeşitli sosyal hizmetlerin sağlanması, enerji verimliliği ve rüzgar enerji santrali (RES), atık yönetimi ve çevre düzenlemesi vs. alanlarda ciddi sonuçlar elde etmeyi başardıklarını vurguladı. Ayrıca her yıl her yerleşim yerine yatırım yaptıklarını belirtti.

Müh. Şaban, “Bu yıl Ardino Belediyesi, Bulgaristan Cumhuriyeti'nde kadın erkek eşitliği politikasının uygulanmasındaki önemli başarılarından dolayı özel rozet ile ödüllendirildi. Ardino Belediyesi ilk kez prestijli Avrupa Konseyinin (AK) Yerel Düzeyde Yenilik ve İyi Yönetişim İçin Avrupa Etiketi 2022 ödülüne layık görüldü. Ardino Belediyesi, 2022 Turizm Destinasyonu Ödülü’nü de kazandı” diye kaydetti.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, Kazim Paşa Çeşme Anıtı önünde dilsel, dinsel ve kültürel kimliğe sadakatin bir örneği olan bir sembol haline gelen sıradan bir insanın anısına ve fedakarlığına saygı gösterdiklerini kaydetti.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı, “HÖH Ardino İlçe Teşkilatı, bugün Kazım Paşa'nın vefatının 51. yıl dönümü münasebetiyle düzenlediği anma etkinliğiyle 20 Mayıs'ın değerli bir kişi ve vatandaşı anma günü ve hatırası önünde derin bir saygıyla eğilme günü olmasına yönelik köklü geleneğine olan bağlılığını kanıtladı. Ne mutlu ki her geçen yıl bu günü onurlandırmaya gelenlerin sayısı artıyor. HÖH, Bulgarlaştırma sürecinin kurbanlarının ve Bulgaristan'da halkın hak ve özgürlüklerinin kısıtlanmasından dolayı mağdur olanların anısına saygı göstererek, tarihin unutulmayacağını kesin olarak beyan ediyor!" dedi.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve tüm HÖH Meclis Grubu’nun özel selamlarını ileten milletvekili Müh. Pavlin Krıstev, “Herkes Halk Meclisi’nde ne olacağını bekliyor. HÖH, söz verdiğimiz gibi olağan bir kabine kurulması ve Akpınar köyü gündeminin Meclis gündemine alınması için mümkün olan her şeyi yapmaktadır. Bizden talep ettiğinizden de geri adım atmayacağız” diye kaydetti.

HÖH Kırcaali İl Başkanı Resmi Murat, bu yıl Bulgaristan Parlamentosu'ndaki mevcut ve zor siyasi durum nedeniyle HÖH Başkanı Mustafa Karadayı’nın Cebel (Şeyhcuma) ve Byal İzvor'daki anma etkinliklerine katılamadığını, ancak siyasi örgüt ve İl Yönetim Kurulu olarak birlikte Bulgarlaştırma süreci kurbanlarını anmak için burada olduklarını belirtti. Resmi Murat, “İldeki tüm anma etkinliklerinin yakışır şekilde onurlandırılması ve gerçekleştirilmesinden dolayı gurur duyuyorum. Birlikte olduğunuz için teşekkürler. Gelecekte de hem zor hem de kutlama günlerinde birlikte olacağımıza inanıyorum” dedi.

Bölge Müftü Yardımcısı Suray Mustafa, Kazim Paşa ve tüm Bulgaristan süreci kurbanlarının ruhları için  dua okudu. Siyasiler ve davetliler, Kazim Paşa'nın anıt levhasına çelenk ve çiçek bıraktılar. Anma mitingi öncesinde Byal İzvor köyünden çocuklar, yerel şairlerin insani konuda samimi mesajlar verdikleri şiirlerini içeren kısa bir şiir dinletisi sundular. Tüm katılımcılara sağlık için kurban yemeği ikram edildi. 

Anma mitingi, Şahin Bayramov’un başkanlığındaki HÖH Ardino İlçe Teşkilatı tarafından düzenlendi.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER