Bulgarlaştırma Sürecine Karşı İlk Ayaklanmalar 34. Yıl Dönümünde Sütkesiği'nde AnıldıPazartesi, 24 Aralık 2018

Bulgarlaştırma Sürecine Karşı İlk Ayaklanmalar 34. Yıl Dönümünde Sütkesiği'nde AnıldıKırcaali'nin Ardino (Eğridere) ilçesinin Mleçino ( Sütkesiği) köyünde 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimi tarafından başlatılan Türklerin isimlerinin değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşün düzenlenmesi münasebetiyle köy meydanında bu yıl da geleneksel olarak anma töreni yapıldı.

24 Aralık 1984 tarihinde meydana gelen olayların 34. yılı anılırken, törene katılanlar bu tür olayların bir kez daha yaşanmaması arzusunu dile getirdiler.

34 yıl önce soğuk aralık gününde Tosçalı, Ahmatlar (Dolno Prahovo), Hallar ve Karamusollar (Çernigovo) köylerinden yaklaşık 3 bin kişi Sütkesiği köyüne toplanıp isim değiştirme kampanyasına karşı çıkıyorlar.

Olay sırasında çok sayıda Türk tutuklanıp Belene kamplarına gönderiliyor.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Eğridere İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen anma etkinliğine bu yıl da çok sayıda soydaş katıldı. Törende HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı yanı sıra HÖH Avrupa milletvekilleri, Bulgaristan Parlamentosu Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Kırcaali ili il ve ilçe belediye ve Meclis başkanları, Türkiye'den bazı dernek temsilcileri yer aldı.

Anma etkinliği Mümüne Ahmet yönetimindeki Ebru Ahmet, Esra Emin, Cansu Mümün, Damla Emrullah ve Güner Şükrü 24 Aralık 1984 yılı olaylarına adanmış şiirlerle başladı.

24 Aralık kalkışmalarının organizatörlerinden aslen Hallılarlılı olan şu an İstanbul'da yaşayan Rıfat Yağcı o günkü yaşanan olaylar hakkında bir konuşma yaptı.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat Anma etkinliğine katılan tüm misafirleri selamladı ve her yıl Sütkesiği meydanını dolduran halka teşekkürlerini sundu.

Resmi Murat konuşmasının devamında şunları söyledi: "Aslında anma etkinlikleri bölgemizde üç gün önce başladı. 21 Aralık'ta Ardino Belediye Meclis salonunda Kaçış 1950 filminin gösterimi yapıldı. 23 Aralık'ta Tosçalı ve Hallılar köylerinde aynı filmin sunumları yapıldı, anma etkinlikleri düzenlendi. 15 yıldır Ardino Hak ve Özgürlükler Hareketi İlçe Teşkilatı olarak burada anma etkinliği düzenliyoruz. Bu organizasyonun ev sahiplerinden biri olmaktan gurur duyuyorum. Bu etkinlikleri yaparken hiç kimseye kin ve nefret biriktirme düşüncesinde değiliz. Bu etkinlikleri düzenlerken amacımız sadece o gün kahramanlık gösteren vatandaşımıza Belene gazilerine saygı göstermek ve onlara şükranlarımızı sunmaktır".

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı yapmış olduğu konuşmasında, "1984 yılında yaşanan bu olayı Batı Rodoplar'daki, Blagoevgrad bölgesindeki kardeşlerimiz 1970'li ve 1960'lı yıllarında yaşadılar. O zaman bazı bizim kardeşlerimiz onlar başka, bizlerin ise isimleri değiştirilmeyecek. Ancak daha sonra tüm Müslüman Türklerin isimleri değiştirildi, çünkü o zaman bugünkü birlik yoktu. Bu olaylar sırasında bir gizli örgüt kuruldu. Bu örgütün amacı totaliter rejime karşı silahsız savaşmaktı. Ancak bu örgütün elemanları deşifre oldu ve yöneticileri hapse gönderildi. Daha sonra 1990'da Hak ve Özgürlükler Hareketi kuruldu. Haklarımızla ilgili çok şeyler başardık. Son parlamentoda bizim çabalarımızla Dinler Kanunu kabul edildi. Bu bizler için bir başarıydı" diye belirtti.

Tören Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in okuduğu dualarla sona erdi.
Törene katılan konuklar ve yerli halkın köy meydanındaki 24 Aralık 1984 yılı anıt çeşmesine çelenk ve çiçekler sundu.

Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER