Bulgarlaştırma sürecine karşı yapılan direnişin 30.yılı anıldı /Video/Salı, 23 Aralık 2014

Bulgarlaştırma sürecine karşı yapılan direnişin 30.yılı anıldı /Video/Bugün yüzlerce soydaş Ardino /Eğridere/ ilçesinin Gorno Prahovo /Tosçalı/ ve Başevo /Hallar/ köylerinde Bulgarlaştırma Sürecine karşı yapılan ilk ayaklanmaların 30.yıldönümü münasebetiyle anma etkinlikleri düzenlendi.

23 Aralık 1984 yılında Tosçalı başta olmak üzere Hallar, Karamustallar, Çıraklar ve Ahmatlar köylerinde, totaliter Jivkov rejimi tarafından Türklere karşı başlatılan asimilasyon politikalarına karşı Büyük Yürüyüş hazırlıkları organize edilmiştir. 24 Aralık 1984 yılında binlerce Müslüman Türk, Mleçino /Sütkesiği/ köyüne gelerek asimilasyona dur demek için büyük bir miting düzenledi. Bu olaylarda onlarca soydaş yaralandı ve Belene ölüm kamplarına gönderildi.

Bugün ilk olarak Hallar köyüne toplanan onlarca soydaş, 30 yıl önce yürüyüş kararının alındığı meydanda anma töreni düzenledi. Törende, HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Vali Yardımcısı Musa Seidahmet, yürüyüşlerin organizatörleri olmak üzere, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda vatandaş yer aldı.

Yürüyüşün organizatörlerinden Rıfat Yağcı yaptığı konuşmasında, o zamanki sıkı yönetime rağmen etraf köylerdeki soydaşlar ile 24 Aralık yürüyüşünün hazırlıklarının nasıl yapıldığını anlattı. Yağcı konuşmasında, "Totaliter Jivkov rejimi biz Türklerin isimlerini değiştirmeye başlamıştı. Buna dur demek için bir yürüyüş hazırlıklarına başladık. Bu meydana toplanarak, Tosçalı'dan gelen arkadaşlarımızın da bize vermiş olduğu kıvılcım ile biz 24 Aralık'ta Mleçino'da düzenlenecek olan mitinge katılma kararı aldık. Buradan 300 kişi o mitinge katıldık. Her zaman olduğu gibi köyümüzdeki halkımızın birlik ve beraberliğini gösterdik. Köyümüz 300 yıllıktır ve şuana kadar birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaya devam ediyoruz. Türklük mücadelemiz halen sürmektedir" dedi.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, tüm katılımcıları selamlayarak, bu acı olayların bundan sonra bir daha yaşanmamasını diledi. Başkan Murat konuşmasında, "Belediye Başkanı olarak ilk önce sizlerin önünde saygıyla eğilmek istiyorum. Yaptığımız görevlerde ise dimdik durmaya çalışıyoruz. Bugün 30 yıl öncesindeki olayları anmak için buraya toplanmış bulunuyoruz. O kara günleri burada hep beraber anıyoruz ve hatırlıyoruz. Bizler sizlere hizmet vermek için varız. Yaptığımız hizmetler görülmekte. Sizlerin bizlerden ne zaman ve ne gibi hizmetler istediyseniz, biz onları her zaman yapmaya çalıştı ve yapmaya da devam edeceğiz" diye ifade etti.

Ardından cami duvarına monte edilen anma panosunun açılışı yapıldı.

Etkinlik, daha sonra Tosçalı'da devam etti. Merkez camide okunan mevlid-i şerifin ardından, köy meydanında düzenlenen törene yüzlerce vatandaş katıldı.

Tosçalılı çocuklar Türkçe olarak şiirler okudu, şairler de o döneme adanmış şiirlerini okudular.

Ardından Tosçalı yürüyüşlerinin organizatörlerinden Mümin ÇOLAKOĞLU, bundan 30 yıl önce totaliter rejim tarafından başlatılan Bulgarlaştırma sürecine karşı düzenlenen ilk yürüyüşün organize edilmesi ve gerçekleşmesiyle ilgili olayları hatırlattı.

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, yurt dışından ve bölgeden gelen misafirleri selamlamasından sonra, tüm soydaşlara törene katılımlarından dolayı teşekkürlerini ifade etti.

30 yıl önce 8.sınıf öğrencisi olduğunu ifade eden Murat, o dönemdeki bazı hatıralarını paylaştı. Başkan konuşmasında şunları söyledi, "Bugün burada o acı günleri bir daha hatırlıyoruz. Umarım bu kara günler artık hiçbir zaman yaşanmaz. Bu anma töreninin düzenlenmesinde katkısı olan tüm arkadaşlarımı ve başta başarılı işadamı Kasim Mestan olmak üzere, Bursa'dan, İstanbul'dan, Türkiye'nin ve Bulgaristan'ın farklı bölgelerinden gelen herkesi saygıyla selamlıyorum. Ben ve arkadaşlarım sizleri temsil eden kişiler olarak bugünün mevcut şartlarına göre görevimizde en üstün hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bizlere şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da güvenmenizi istiyoruz. Biz sizin isteklerinizi imkanlar dahilinde gerçekleştirmek için buradayız. Bizim çalışmalarımız herkes tarafından görülmektedir. Sizler ve bizler birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, daha iyi işlere imza atacağımıza inanıyorum."

Daha sonra Kültür Evi duvarına monte edilmiş anma panosunun açılışı yapıldı. Camide hazırlanmış olan etli pilav tüm katılımcılara ikram edildi.

Fotoğraflar: Nilgün AHMET


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER