Burgas Valisi Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ile sınırdaki tel örgüsünü görüştüÇarşamba, 26 Ocak 2011

Burgas Valisi   Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz ile sınırdaki tel örgüsünü görüştü  Burgas Valisi Konstantin Grebenarov ve Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz, Rezovo ve Kosti köylerinde hayvanlarda görülen şap hastalığı nedeniyle sınıra tel örgünün çekilmesi konusunu Karadeniz'in Burgas kentinde görüştüler. Haber, Burgas Valiliği basın merkezinden geldi.

Konstantin Grebenarov, ülkemizin buna benzer veteriner tıp teçhizatını kurma niyetine değinirken bunun amacının iki ülke topraklarından yaban ve evcil hayvanlarının bir ülkeden diğer ülkeye geçişinin engellenmesi olduğuna dikkat çekti. Ayrıca Burgas Valisi, iki ülke arasında 35 geçiş noktasının mevcut olduğunu ve oralardan insan ve araç geçişinin rahatlıkla sağlanabileceğinin altını çizdi.

Büyükelçi İsmail Aramaz, verilen doğru ve aydınlatıcı bilgiden dolayı teşekkür ederek, "Bu, Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan devletinin kendi kararıdır ve Bulgaristan, tüm ortak kararlara da uymak zorundadır" sözlerini ekledi.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi İsmail Aramaz'ın Burgas'a yaptığı tanıtım ziyareti sırasında Malko Tırnovo sınırının iki tarafının modernizasyonu gibi sınır ötesi projelerde işbirliği imkanları, feribot ulaşımı ve ikili iş ilişkileri, de ele alındı.

Grebenarov ve Aramaz, şu anda kurulmakta olan ve iki yönlü olup Türkiye-Suriye sınırı-İstanbul-Svilengrad ve Kafkas sınırından-İstanbul-Svilengrad seferlerini yapacak olan hızlandırılmış tren demiryolu inşaatını, da görüştü. Söz konusu demiryolu, nakliye şirketlerinin işini kolaylaştıracak ve ayrıca iki ülke arasında iyi ticari ilişkilere ivme kazandıracaktır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER