Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çepintsi'den Gelen Soydaşları AğırladıÇarşamba, 25 Nisan 2012

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Çepintsi'den Gelen Soydaşları AğırladıBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bulgaristan'ın güneyinde yer alan ve Rodop olarak bilinen bölgede yaşayan soydaşları ağırladı. Çepinsi´de yapılan ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle tamamlanamayan camiye yardım teklifini olumlu karşılayan Başkan Altepe, "Bursa olarak, Türkiye ile Balkanlar arasında köprü görevi üstlendik. Oradaki kardeşlerimizin dün ve bugün olduğu gibi her zaman yanlarındayız." dedi.

Rodoplu soydaşları Dobruca'daki sosyal tesislerde ağırlayan Başkan Altepe, Çepinsi Müslümanlar Derneği Başkanı İsein Çauşev, Rodop Kültür Etnik Teatisi Derneği Başkanı Fehmi Demirov, Çepinsi Belediye eski Başkanı ve Derneğin Genel Sekreteri Hayri Brahimbaşev ve İzmir Avrasya Kültür Yardımlaşma-Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Serbest´ten oluşan heyetle görüştü. Heyet üyelerinin bölgenin en büyüğü olan ve ekonomik kriz nedeniyle tamamlanamayan Çepinsi Camii´nin yarım kalan çatısının bitirilmesi talebini olumlu karşılayan Başkan Altepe, "Sizden gelen talebi görev olarak kabul ediyorum. Mademki kalktınız oralardan buralara geldiniz, bize de size destek olmak düşer. Sonuca ulaşmak için elimizden geleni yapacağız." diye konuştu.

Konunun takibi için Başkan Danışmanı Fahrettin Yıldırım'ı görevlendiren Başkan Altepe, bir heyet göndererek caminin durumunu inceleteceklerini, ardından da gerekli desteği sağlayacaklarını ifade etti. Başkan Altepe'nin ilgisi karşısında duygulanan Çepinsi Müslümanlar Derneği Başkanı İsein Çauşev ise, Türkiye'yi dolayısıyla Bursa'yı ağabey olarak gördüklerini söyledi. Ne zaman sıkıntıya düşseler Türkiye'ye sığındıklarını, Türk halkından yardım beklediklerini söyleyen Çauşev, "Aynı anda 700 kişinin namaz kılabilmesine imkan sağlayan Çepinsi Camii'ni Müslümanların katkılarıyla yaptık.

Devletten tek kuruş destek almadık. Fakat maddi imkansızlıklar nedeniyle çatıyı tamamlayamadık. Şu anda çatıdan sular akıyor ve cemaat olarak bu durum bizi fevkalade üzüyor. Bu nedenle yollara döküldük. Allah Recep başkanımızdan, Türk halkından razı olsun. Allah Türkiye'yi korusun." şeklinde konuştu.

Rodoplu soydaşlar, günün anısına Başkan Altepe'ye plaket verdi. Başkan Altepe de konuklarına,Bursa'yı tanıtan kitaplar ve Bursaspor kravatı hediye etti.


DİĞER HABERLER