BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE MESTANLI BELEDİYESİ KARDEŞ OLUYORPerşembe, 19 Kasım 2009

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İLE MESTANLI BELEDİYESİ KARDEŞ OLUYORBursa Büyükşehir Belediye meclis toplantısında, Bulgaristan'ın Mestanlı Belediyesi ile kardeşlik anlaşması imzalanmasına oy birliği ile karar verildi.
Bulgaristan'ın Kırcaali Bölgesi Mestanlı İlçe Belediyesi ile Bursa arasında kardeşlik anlaşması imzalanacağını belirten Başkan Altepe, "Bulgaristan'la ilişkilerin daha sağlam yürütülmesi için kardeşlik anlaşması yapılacak. Bir komisyon kurduk. Orada inceleme ve araştırmalar yapacaklar. Kardeş seçerken o bölgeyi nasıl ayağa kaldırabileceğimize dikkat ediyoruz. Şehircilik açısından, belediyecilik açısından destek olmayı önemsiyoruz. Muş'ta attığımız adımlar orada önemli açılımlara sebep olacak. Bunun yanı sıra Bulgaristan'da, Bosna'da Makedonya ya da Kosova'da yaptığımız yatırımlar önemli çalışmalardır. Buralardan gelecek talepler de önemli. Bu kardeşlikler önemli sinerjiye yol açıyor. Şimdi Mardin'den de talep geliyor. Oraya da bir heyet gönderdik çalışmalarını yürütüyorlar. Ardahan da Bursa ile kardeş olmak istiyor. Bizim için zor olmayan çalışmalar ve destekler bu bölgeler için çok önemli. Biz elimizden geleni yapmak için çabalıyoruz" diye konuştu.

"TARİHİ BİNADA TARİHİ İMZA"

Meclis toplantısına Bulgaristanlı işadamları ve meclis üyeleriyle birlikte katılan Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah, dün toprağa verilen Büyükşehir Belediyesi Başkanlarından Hikmet Şahin'e Allah'tan rahmet ve Bursa'ya başsağlığı diledi. Tarihi binada tarihi bir anlaşmanın ilk adımının atıldığına dikkati çeken Erdinç, "Mestanlı yüzde 90'ı Türk olan bir şehirdir. Osmanlı döneminde sultanlığın sancaktarlığını yapmıştır. Günümüzde de Türklere kucak açmıştır. 1984'lü yıllarda isim değiştirme kampanyasına karşı ilk direniş Mestanlı'dan başlamıştır. Bursa'ya kardeşlik imzasından öte aile olmaya geldik. Bu büyük aileye bizleri de kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da ailemizin hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyorum. Mestanlı halkı adına tüm Bursalıları saygıyla selamlıyorum. Hepinizi Mestanlı'ya davet ediyorum" şeklinde konuştu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER