Bursa Büyükşehir Belediyesi Mestanlı'ya cenaze yıkama aracı hediye ettiÇarşamba, 26 Ocak 2011

Bursa Büyükşehir Belediyesi Mestanlı'ya cenaze yıkama aracı hediye ettiBüyükşehir Belediyesi, kardeş şehri olan Bulgaristan'ın Mestanlı Belediyesi'ne cenaze yıkama ve nakil aracı hibe etti. Başkan Recep Altepe, Balkanlardaki kardeş şehirlerin eksiklerini gidermek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Türkiye genelinde sosyo-ekonomik yönden geri kalmış illerle kardeşlik ilişkileri kurarak, o bölgelere de hizmet götüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Balkanlar'daki kardeşlerine el uzattı.

Bugüne kadar ağırlıklı olarak tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesi, Bulgaristan'ın Mestanlı Belediyesi'nin cenaze yıkıma ve nakil aracı talebini yerine getirdi. Belediye Başkanı Recep Altepe, temin edilen aracı Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah'a teslim etti.

Altepe, Bursa'yı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için her alanda çalışmalar yürütürken, kardeş şehir ilişkileri kapmasında hem Türkiye içinde, hem de Balkanlar'da sosyal projelere ağırlık verdiklerini belirtti. Bursa nüfusunun yarıdan fazlasının Balkan göçmeni olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, "Biz tarih boyunca yüzümüz hep Balkanlar'a dönük yaşadık. Balkanlarda fetihler yapan paşalar, komutanlar Bursa doğumlu. Balkanlar ile önemli akrabalık bağlarımız var. Bulgaristan'ın Cebel, Kırcaali, Mestanlı, Makedonya, Üsküp, Kosova ve Bosna Hersek'te ecdat yadigarı eserlerin ayağa kaldırılması çalışmalarımız sürüyor. Mestanlı Belediyesi de bizden cenaze nakil aracı istemişti. Bu konuda da sponsorlarımızı devreye soktuk. Samsun Makine Sanayi A.Ş. bu konuda bize önemli bir katkı sağladı. Temin ettiğimiz aracı bugün teslim ediyoruz. Bölge için hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Bal-Göç Genel Başkanı Prof.Dr. Emin Balkan da, son yıllarda Balkanlar ile olan ilişkilerde önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Altepe'nin bölgeye büyük ilgi gösterdiğini dile getiren Balkan, "Başkanımız, gerek tarihi ve kültürel miras projeleri, gerekse fiziki yardımlarla kardeş belediyeciliğin nasıl yapılacağını herkese gösterdi. Balkanlara sağlanan destekler nedeniyle Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah ise, bir iki ay önce Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden cenaze aracı talebinde bulunduklarını hatırlatarak, "Bu ihtiyacımız kısa sürede giderildi. Bu araç Mestanlı ve Kırcaali bölgesindeki vatandaşlarımıza hizmet verecek. Bizim için bu büyük bir hayır. Mestanlı olarak bizim Bursa'ya sadece manevi katkımız olabilir. Bu yardımla Mestanlı'dan çok hayır duası alacaksınız" diye konuştu.
Altepe, daha sonra aracın temini konusunda sponsor olan Samsun Makine Sanayi A.Ş. İstanbul Bölge Müdürü Ahmet Tanyeloğlu'na teşekkür plaketi verdi. Törenin ardından Başkan Altepe, aracın anahtarını Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah'a teslim etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER