Bursa Osmangazi Belediyesinden Kırcaali'de Miraç Kandili ProgramıPazar, 23 Nisan 2017

Bursa Osmangazi Belediyesinden Kırcaali'de Miraç Kandili ProgramıKırcaali Merkez Camii'nde Miraç Kandili münasebetiyle kandil özel programı düzenlendi.

Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın desteyi ile düzenlenen programın onun misafirleri arasında Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcıları Cem Kürşat Hasanoğlu, ve Yunus Şahin yer aldılar.

Bursa'nın meşhur hocaları ve mevlithanlar, İbrahim Gürkan - Bursa Emir Sultan Kur'an Kursu ve Cami Derneği Başkanı, Bilal Aydın- Bursa Ulucami Müezzini, Adnan Konuş-Bursa Hüdavendigar Camii Başimamı ve Hatibi ve Şemsettin Çoban- Bursa Emir Sultan Camii İmamı ve Hatibi tarafından sunulan program Kırcaaliler tarafından büyük ilgi gördü.

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in ev sahipliğinde düzenlenen özel kandil programının Bursa belediyesi adına organizatörleri Faik Güler, Bayram Kalem ve İsmail Selimoğlu'ydu.

Organizatörler adına Kırcaali Haber Gazetesine açıklama yapan Faik Güler şunları belirtti: "Bilindiği gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi Kırcaali'de ve bölgelerde çok sayıda aşure ve iftar programları düzenledi. Geçen yıl Koşukavak'ta yapılmış olan aşure programında Osmangazi Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar çok memnun kaldığından ve etkilendiğinden bizlere Bulgaristan'da başka bölgelerde de böyle dini etkinliklerin devam ettirmemizi istedi. Bu nedenle bizleri görevlendirdi. Bu güne kadar resmi olarak Bulgaristan'da Kandil gecelerinin düzenlenmemesinden dolayı böyle etkinliklerin de düzenlenmesini istedi. Bu nedenle geçen yıl ilk olarak Haskovo'da Bölge Müftüleri ve Başmüftülük ile istişare ederek Kandil gecesini tertipledik. Haskovo'da gerçekleşen bu ilk Kandil programı halk tarafından büyük ilgi gördü ve olumlu tepki alındı. Bu nedenle bu yılda Başkanımız Mustafa Dündar ile Miraç Kandili Programını Kırcaali'de gerçekleşmesini planladık. Bu tür etkinlikleri artık geleneksel hale getirip Filibe, Sofya, Şumnu gibi şehirlerde de Allah kısmet ederse düzenlemeye devam edeceğiz. Bu etkinlikler iki ülke arasındaki Müslümanlar arasında kaynaşmayı ve birlik ve beraberliği sağlamak hususunda katkı sağlayacağına inanıyoruz."

Programın sonunda tüm katılımcılara Bursa'dan gelen özel aşçılar tarafından hazırlanmış etli pilav dağıtıldı.

Miraç Kandili programı Bursa Olay TV tarafından canlı olarak yayınlandı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER