Bursa’da yaşayan 90 yaşındaki Selime nine: Taş yerinde ağırdırPazartesi, 29 Kasım 2021

Bursa’da yaşayan 90 yaşındaki Selime nine: Taş yerinde ağırdır

Ardino'nun (Eğridere) Bogatino (Çorbacılar) köyünden Türkiye'ye göç eden 90 yaşındaki Selime Şentürk, “Baba ocağı, memleket sevgisi asla unutulmaz. Burası her zaman güzel ve sakin ve memleket havasını içine çekersin. Taş yerinde ağırdır” diyor. Yaşlı Rodoplu kadın, dost, akraba ve tanıdıklarını görmek için Bursa'dan Bogatino'ya kadar yüzlerce kilometre yol kat etti.

Selime Şentürk, 1931 yılında Ardino'nun Mleçino köyünde çok çocuklu bir ailede dünyaya geldi. 18 yaşındayken evlenerek Bogatino köyüne yerleşti. Beş yıl önce vefat eden eşi Ahmet ile birlikte aile bireylerinin birbirine çok bağlı olduğu bir aile kurdular ve çocuklarını büyük özveriyle büyüttüler. Üç oğul, bir kız ve 20 torun ve torun çocuğu sahibidir. Kendi ifadesine göre, 1989 yılında vatanından kovularak zorla Türkiye'ye göç ettirildi. Ailesiyle birlikte 1978 yılında Bursa'ya göç eden oğlu Nermin'in yanına yerleşti.

Selime nine, "Memleketimi terk edip evimden uzakta yeni bir hayata başlamak çok zordu. Ama şimdi pişman değilim. Çok çalıştık ve göçmenlerin oturduğu Bursa'nın Kestel semtinde bir daire satın aldık" diye anlattı.

Selime Şentürk, Türkiye'ye göç etmeden önce uzun yıllar Bogatino köyündeki eski dokuma atölyesinde çalıştı ve orada askerler için battaniyeler dokudu. Bundan başka tütüncülük işi ve hayvancılıkla da uğraştı.
Selime nine, gençlere çalışmalarını, memleketlerini sevmelerini ve yaşlılara saygı göstermelerini tavsiye eder.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER