Bursa'dan gazeteciler, Ardino'yu ziyaret ettiSalı, 23 Nisan 2019

Bursa'dan   gazeteciler, Ardino'yu ziyaret ettiArdino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Bursa'daki Olay, Bursa, Yeni Marmama, Bursa'da Meydan, Bursa Editör Gazetesi ve A Gazetesi gibi yerel medya kuruluşlarında çalışan şehrin önde gelen gazetecilerinden oluşan bir grubu makamında kabul etti. Bursalı gazeteciler, kökenleri Cebel (Şeyhcuma) kasabasına dayanan A Gazetesi yazarı Sevinç Çelebi ve Belediye Başkanı Resmi Murat'ın girişimiyle Ardino'nun misafiri oldular. Görüşmede Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram ve Belediye Başkan yardımcıları Necmi Mümünhocov ve Nasko Kiçukov da hazır bulundular.

Belediye Başkanı Resmi Murat, konuklara Ardino'nun tarihi, doğal, kültürel ve tarihi yerleri hakkında bilgi verdi. Resmi Murat, onlara Ardino'nun dünyaca ünlü yazar ve hümanist Sabahhattin Ali'nin doğduğu yer olduğunu söyledi.

Resmi Murat, "Umarım, Ardino'ya misafirliğinizden ve gördüklerinizden memnun kalırsınız. Belediye yönetimi, sosyal alan, eğitim, kültür ve yatırım projeleriyle ilgili olarak Avrupa Birliğinin (AB) operasyonel programlarının gerçekleştirilmesine yönelik başarılı bir şekilde çalışmaktadır. Belediye, yerel yerleşimlere hizmetlere ilişkin yasal çerçeveden kaynaklanan yükümlülüklerini de başarıyla yerine getirmektedir. Turizm altyapısını geliştirme çabalarımız her zaman gündemdeydi ve turistler için yeni koşullar yaratma konusunda çaba göstereceğiz" dedi.

Bursa'dan gelen gazeteciler adına Sevinç Çelebi, Resmi Murat'a sıcak karşılama için teşekkür etti. İlk defa Ardino'yu ziyaret ettiklerini ifade eden Sevinç Çelebi, "Özellikle Belite Brezi Turistik Merkezi'ndeki güzel doğaya, temiz havaya, huzur ve sessizliğe hayran kaldık. Buradaki insanlar son derece kibar ve iyi huylu" diye ifade etti.

Ardino ziyareti kapsamında Türkiyeli gazeteciler, Şeytan Köprüsü, Kartal Kayaları Trak Tapınağı, Krivus Kalesi gibi ilçenin tarihi ve kültürel yerlerinin bir kısmını ziyaret ettiler.

Konuklar Belediye Müzesi'ndeki son sergileri gezdiler, Belediye Müzesi bahçesinde bulunan Sabahattin Ali büstüne çiçek bıraktılar, şirin Mleçino (Sütkesiği) köyünü ve Dolno Prahovo (Amatlar) köyü yakınındaki medrese binasını ziyaret ettiler. Suhovo (Susuzburun) köyü yakınlarındaki Arda Nehri'nin mendereslerinin inanılmaz güzelliğinden çok etkilendiler. Çok fotoğraf çektiler. Gazeteciler, çalıştıkları gazetelerde yayınlanması üzere Ardino bölgesi hakkında yazı yazacaklar.


DİĞER HABERLER