BURSALI GENÇLER SOFYA'DA ESKİ CUMHURBAŞKANI JELEV'İ ZİYARET ETTİCumartesi, 26 Eylül 2009

BURSALI GENÇLER SOFYA'DA ESKİ CUMHURBAŞKANI JELEV'İ ZİYARET ETTİ Bulgaristan'a giden Kent gönüllüsü gençler, Sofya'da eski Cumhurbaşkanı Jeliou Jelev'i ziyaret etti. Jelev, Türkiye'nin AB üyesi olmasındaki desteğinin sürdüğünü açıkladı.
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal projelerinden olan Kent Gönüllüleri Gençlik Kampı'nda gösterdikleri başarılardan dolayı yurtdışı gezisine katılan 30 genç, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'yı fethetti. BURFAŞ Genel Müdürü Zeynel Abidin Turan başkanlığındaki heyet, Sofya'da demokrasi ile seçilen ilk Cumhurbaşkanı olma unvanını taşıyan Jeliou Jelev'i de ziyaret etti.

Bulgaristan'daki soydaşların yanı sıra Türkiye'deki vatandaşlar tarafından da çok sevilen bir Cumhurbaşkanı olan Jelev, ziyaretin kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti. Türkiye ve Türk insanını çok sevdiğini dile getiren Jelev, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesi konusunda olumlu görüşleri olduğunu belirterek, "Türkiye AB'ye girmeyi hak etti. Türkiye'de artık demokratik bir sistem ve pazar ekonomisinin var olduğu ve çarkın döndüğü bilinen bir gerçektir. Türkiye, AB'ye mutlaka girecektir." dedi.
BURFAŞ Genel Müdürü Zeynel Abidin Turan, ziyarette, Bursalı heyetin ziyaretinin Sofya için çok önemli olduğunu belirten Jelev'e Bursa'yı tanıtan bir kitap ve çini tablo armağan etti. Turan, "Türkiye Bulgaristan dostluğu ebediyen devam edecektir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursalı hemşerilerimiz adına size selam getirdik. Gösterdiğiniz misafirperverlik için mutluyuz, burada kardeşçe ve dostça ağırlanmaktan dolayı da çok heyecanlıyız." diye konuştu.
Ziyaretinin ardından Sofya'yı gezen Kent Gönüllüsü gençler, Meclis Salonu'nun hemen yanında yer alan, 1892 - 1916 yılları arasında inşa edilen Aleksandr Nevski Kilisesi'ni gezdi.
Bursalı gençlerin, Filibe, Kırcaali ve Cebel şehirlerini de gezeceği bildirildi.


DİĞER HABERLER