Bursalı sanatçı, resimlerinde memleketinin manzaralarını ve ev kompozisyonlarını yeniden yaratıyorPazartesi, 01 Temmuz 2024

Bursalı sanatçı, resimlerinde memleketinin manzaralarını ve ev kompozisyonlarını yeniden yaratıyor

Kökleri Ardino'nın (Eğridere) Suhovo (Susuzburun) köyüne dayanan Bursalı Vildan Özkan, çalışmalarında manzaraları ve ev kompozisyonlarını suluboya ile yeniden yaratmayı seviyor. Doğduğu toprakların ve çocukluğunun anılarını özel bir derin saygıyla tasvir ediyor. Vildan, fırça ve boyaların yardımıyla bu kez Suhovalı merhum Azis Ramadan'ın evini resmetti. Vildan Özkan, "Çok çalışkandı, bahçeleri çok düzenliydi ve tütün tarlaları çok bakımlıydı. Eşinin adı Fatma'ydı. Dört çocukları vardı: 3 erkek ve 1 kız. 1989'daki zorla göçten sonra yaşlılar yalnız kaldı. Yanan sobalar ve tüten bacalar kaderlerine terk edildi. Küçükken her zaman  Azis Beyin çayırında kızak kaymaya giderdik. Bir düzine başka çocukla birlikte eğlenirdik. Bazen bize kızardı, çünkü yazın bu çayırlar onun hayvanlarını otlatmak için kullanılırdı. Çok cömert bir adamdı ve bize şeker verirdi. Onu çok iyi hatırlıyoruz!" diyor .

Vildan Özkan 1972 yılında Ardino'da doğdu. 1991 yılında Türkiye'ye göç etti. Ünlü ressam Sait Günel'den eğitim aldı ve daha sonra resimlerinde kendi tarzını yaratmaya başladı. Suluboya çalışmalarında doğadan nesneleri, manzaraları, portreleri resmetmeyi ve yeniden yaratmayı seviyor. Uluslararası Feminart Derneği ve Bursa Kent Konseyi Sanatçılar Çalışma Grubu'nun yanı sıra İstanbul Suluboya Derneği üyesidir.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER