“BÜYÜK GÖÇÜN 20.YILI” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİCuma, 18 Aralık 2009

“BÜYÜK GÖÇÜN 20.YILI” KONULU FOTOĞRAF SERGİSİKırcaali Belediyesi, Edirne Belediyesi, "Krıg" Sanat Harekatı ve "Ömer Lütfi" Kültür Derneği, ünlü Türk Fotoğrafçı ve Gazeteci Behiç Günalan'ın "Büyük Göçün 20.Yılı" konulu fotoğraf sergisini organize etmekte. Sergi, Kapıkule sınır geçidinde Haziran - Ağustos 1989 yılında Bulgaristan'dan yüz binlerce Türk'ün göçe zorlandığı insanlık trajedisini yansıtan ve farklı medyalarda yer alan 30 siyah beyaz fotoğraf içermekte. Fotoğraflar Günalan'ın özel arşivindendir ve 2009 yılında ayrı sergi olarak düzenlenmiştir. Fotoğraflar Türkiye'nin çeşitli şehirlerdeki galerilerde yer almıştır. Sergi Bulgaristan'da ilk defa 18.12.2009 tarihinde saat 17.00'de "Krıg" Sanat Galerisinde gösterilecek. Açılışta Fotoğrafçı Behiç Günalan, Edirne Belediye Başkanı Yardımcısı Namık Kemal Döleneken, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis yer alacak.
Behiç Günalan 1952 yılında İstanbul'da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunudur. Gazeteciliğe 1973 yılında başlamıştır. İstanbul, Erzurum, Bursa ve Edirne'de yaşamıştır. Daha sonra sanat fotoğrafları çekmeye başlamıştır. Olayların en sıcak noktasında haber yapmıştır. Dijital fotoğrafçılıkla birkaç yıldır uğraşmakta. 1989 yılından bu yana Edirne'de yaşamakta. Behiç Günalan'ın beş sergisi vardır. 1995 yılında "Eskimeyen Fotoğraflar" başlıklı ilk sergisini düzenliyor.
Behiç Günalan farklı üniversitelerde fotoğrafçılık sanatı dersleri vermekte. Edirne Fotoğraf Sanatı Merkezi başkanıdır. Ayrıca Edirne Gazeteciler Birliği'nin de başkanıdır. Türkiye'nin birçok kurum ve kuruluşlarının üyesidir.


DİĞER HABERLER