Büyükelçi İsmail Aramaz: "Başmüftülük başarılı bir seçim yapmıştır."Perşembe, 17 Şubat 2011

Büyükelçi İsmail Aramaz:  Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçisi Sayın İsmail Aramaz, Filibe ziyareti sırasında gazetecilerle bir basın toplantısı düzenledi. Sayın Aramaz, Filibe'de ilk defa resmi ziyarette bulunduğunu, burada Vali Totev ve Belediye başkanı Atanasov ile çok yararlı görüşmeler yaptığını açıkladı. Ayrıca Dedeman Otel'de Bulgaristan'da iş yapan Türk işadamlarının bir kısmı ile de görüştüğünü belirten Büyükelçi, görüşme esnasında Bulgaristan'a vize alımındaki sıkıntıların da gündeme geldiğini söyledi.
Sayın Aramaz, "Bu problemi zaten ben de Bulgaristan makamları ile görüşmelerimde dile getiriyorum. Zaman zaman bazı bürokratik güçlükler moral bozucu seviyede olabiliyor. Türk şirketleri tarafından uzman işçi getirme zorluğu da var. Bazı çok büyük firmalar mühendis getirmede güçlük çekiyorlar. Bu ekonomik potansiyelimizi baltalıyor. Bu sadece iş adamlarımızın faaliyetlerini etkilemiyor. Aslında turistik faaliyetleri de baltalıyor. Türkiye'de harcayacak parası olan çok sayıda turist var. Onlar genelde Rusya, Yunanistan, Mısır veya Avrupa ülkelerinden İtalya, Fransa gibi yerleri tercih ettiklerini görüyorum. Ama baktığımızda Varna, Burgas, Zlatni Pyasıtsi gibi turistik yerler Türkiye'ye daha yakın. Aynı zamanda kış turizmi olan Pamporovo, Bansko var. Geçenlerde Rilski Manastir'e vardığımda orada da Türk turistleri gördüm ve çok mutlu oldum. Türkiye'den Bulgaristan'a çok sayıda turist gelebilir, ancak şu an Bulgaristan'ın en önemli görevi Şengen sahasına girmek. Bu alanda ikili sınır iş birliği konusunda da Türkiye de elinden geleni yapıyor. Belki de bu vize problemi de Bulgaristan'ın Şengen vize rejimine girmesi sonucunda çözüm yoluna girer." dedi.
Bir gazetecinin Bulgaristan'da iki müftünün seçilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz sorusuna, Sayın Büyükelçi şöyle cevap verdi: "Aslında benim bildiğim kadarıyla Bulgaristan'da tek bir seçilmiş başmüftü var. O da geçen Cumartesi günü yapılan kurultayda bin delegenin oyu ile seçildi. Bir de 25 kişisi ile kendisine konsey diyen bir şahız var benim anladığıma göre. Bu her şeyden önce Bulgaristan vatandaşlarının işidir. Bizim Bulgaristan'daki Müslümanlar bakımından görmek istediğimiz şey onların eşit birer vatandaş olarak Bulgaristan'da yaşamaları. Bulgar komşuları kadar zengin, Bulgar komşuları kadar fakir olsunlar, istediğimiz budur. Müslümanların kendi liderlerini kendi serbest iradeleri ile kendileri seçmelerini arzu ederiz. Bunun ben bir temel hak olduğuna inanıyorum. Başmüftülük başarılı bir seçim yapmıştır. Encümenliklerde yapılan ön seçimler olaysız gerçekleşmiştir. Bildiğim kadarı ile onlarının seçimine Cumhurbaşkanı Pırvanov ve Başbakan Borisov kutlama mesajları göndermiştir. Kurultaya çok sayıda uluslararası şahsiyet katılmıştır. Diğer tarafta da Bulgaristan'a yakışmayan bir kişi vardır ve kurduğu 25 kişilik bir konsey, hepside bu. "
Büyükelçi Aramaz, iki buçuk ay önce bu göreve başladığını, büyük bir zevkle ve memnuniyetle Bulgaristan'da görev yaptığını, Bulgaristan kültürüne ve tarihine büyük bir saygı duyduğunu ve dolayısıyla Bulgaristan da görülecek yerlerin çok olduğunu belirtti ve devamında Burgaz, Smolen ve Filibe'den sonra diğer bölgelerde de resmi ziyaretlerde bulunacağını söyledi.


DİĞER HABERLER