ÇAVUŞOĞLU: BAŞMÜFTÜLÜK SORUNUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIMCuma, 24 Eylül 2010

ÇAVUŞOĞLU: BAŞMÜFTÜLÜK SORUNUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bulgaristan'da yaşanan başmüftü sorununun çözümü için konunun takipçisi olacağını ifade etti.

AKPM Başkanı'nın Ankara Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Çavuşoğlu, Bulgaristan'da üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili ve AKPM İnsan Hakları ve Hukuk İşleri Komisyonu üyesi Ünal Lütfi'yi Ankara'daki makamında kabul etti.

Çavuşoğlu ile Lütfi arasındaki görüşmede Bulgaristan'da yaşanan Başmüftülük krizi konusu ele alındı.

Görüşmede Bulgaristan'ın seçilmiş müftüsü Mustafa Aliş Hacı'nın yerine Bulgaristan makamları tarafından Nedim Gencev'in atanmasının Bulgaristan'da yaşanan Müslümanlarda büyük rahatsızlık yarattığını ifade eden Ünal Lütfi, HÖH olarak konu ile ilgili görüşlerini içeren bir mektubu Çavuşoğlu'na iletti.

Çavuşoğlu da, Bulgaristan'da yaşayan Müslüman Türklerin başmüftülük problemiyle ilgili gelişmelerden haberdar olduklarını ve sorunun çözülmesi için konunun takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Geçen yıl yapılan son Müslümanlar Konferansında Mustafa Aliş Hacı başmüftü seçilmişti. Mayıs ayında Bulgaristan Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin kararı ile Nedim Gencev'in Bulgaristan Müslümanları Yüksek Şura Başkanı olarak atanması Bulgaristan?da yaşayan Müslümanlar arasında rahatsızlığa yol açmıştı.


DİĞER HABERLER