ÇAVUŞOĞLU: SEÇİLMİŞ MÜFTÜNÜN ATANMAMASI HUKUKİ BİR SORUNDURPerşembe, 09 Aralık 2010

ÇAVUŞOĞLU: SEÇİLMİŞ MÜFTÜNÜN ATANMAMASI HUKUKİ BİR SORUNDURAvrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, ''Müslümanlar tarafından seçilmiş müftünün göreve atanmamasının yalnız dini değil aynı zamanda hukuki bir sorun olduğunu bildirdi.

AKPM Ankara Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mevlüt Çavuşoğlu ile Bulgaristan Meclis Başkanı Tsetska Tsacheva'nın görüşmesinde, Bulgaristan'ın Avrupa Konseyi'yle yürüttüğü ''Denetim Sonrası Diyalog'' sürecinde yerine getirmesi gereken yükümlülükler ele alındı. Bulgaristan'daki azınlıklar konusunun da gündeme geldiği görüşmede, Çavuşoğlu, Bulgaristan Meclis Başkanı Tsacheva'ya, Bulgaristan'da yaşayan Türk ve diğer azınlıkların sorunlarının çözümünde AKPM'nin Bulgaristan'a yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ile AKPM Başkanı Çavuşoğlu'nun görüşmesinde ise Bulgaristan'ın organize suçlarla mücadelesi ve ülkede yaşayan Türk ve diğer azınlıklar konuları gündeme geldi. Bulgaristan'ın organize suçlarla mücadele alanında Balkanlar'da önemli rolü olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye ile Bulgaristan arasında ilişkilerin güçlendirilmesinde Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığın önemine değindi. Bulgaristan'da yaşayan Türklerin iki ülke arasında güçlü bağlar oluşturduğunu belirten Çavuşoğlu, AKPM Başkanı olarak Bulgaristan ve Türkiye'nin bu konuda birlikte çalışarak iki ülke ilişkilerini daha da güçlü hale getirebileceklerine inandığını kaydetti.

Mevlüt Çavuşoğlu ile Bulgaristan Adalet Bakanı Margarita Popova'nın görüşmesinde ise Bulgaristan'ın yargı reformu ve ülkedeki azınlık haklarının iyileştirilmesi konuları ele alındı. Bulgaristan'ın gerçekleştirdiği yargı reformuna kararlılıkla devam etmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, ülkedeki Türkler başta olmak üzere Romanlar, Makedonlar ve diğer azınlıkların haklarının iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti. Bulgaristan'da Müslüman azınlık tarafından seçilen müftünün göreve atanmamasıyla ilgili sorunlara değinen Çavuşoğlu, seçilmiş müftü yerine atanmış müftünün ülkedeki Müslüman toplum bakımından ciddi bir temsil sorunu oluşturduğunu belirtti. Seçilmiş müftünün göreve atanmasına karşı çıkan mahkeme kararına da değinen Mevlüt Çavuşoğlu, bunun hem dini hem de hukuki bir sorun olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ile AKPM Başkanı Çavuşoğlu'nun görüşmesinde ise Bulgaristan'da yaşayan azınlıkların hakları ile Bulgaristan'ın reform süreci ve Avrupa Konseyi'nde devam eden reform çalışmaları konuları ele alındı. AKPM'nin Bulgaristan'ın reform sürecinde gerekli desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi'nin reform sürecinde de Bulgaristan'ın önemli katkıda bulunabileceğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iş birliğinin artırılması halinde Balkanlar'da önemli çalışmalar yapabileceklerini belirtti.


DİĞER HABERLER