Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali: Cebel halkının özgürlük mücadelesi, Bulgaristan’daki demokrasi sürecinin temelini attıCuma, 19 Mayıs 2023

Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali: Cebel halkının özgürlük mücadelesi, Bulgaristan’daki demokrasi sürecinin temelini attı

 Bulgaristan’ın güneydoğusunda, Türk ve Müslümanların yoğun yaşadığı Cebel şehrinde 19 Mayıs “çifte bayram” olarak kutlandı.

Cebel’in Demokrasi Günü ve Şehir Bayramı olarak düzenlenen kutlamalarda, Türkiye’de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla sevgi ve dostluk mesajlar gönderildi.

Şehir merkezinde kurulan açık tiyatro sahnesinin açılışı ile başlayan kutlamalarda çocuklar müzik ve dans gösterileri yaptı.

Kalabalık katılımlı bir mitingle devam eden programda konuşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Belediye Başkanı Necmi Ali şunları kaydetti:

“Cebel halkının özgürlük mücadelesi, Bulgaristan’daki demokrasi sürecinin temelini attı. İnsanlarımızın gurur ve onuru asla baş eğmedi. 19 Mayıs bayramı ve bu kutlamayı yaptığımız aynı isimli meydan özgürlük iradesinin sembolünü taşır. Biz o yüzden Cebel’in bayram gününü ayrıca demokrasi bayramı olarak kutluyoruz.”

Bugün komşu ve dost Türkiye Cumhuriyeti’nin de bayramı olduğuna değinen Ali, “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlandığı için, Cebel halkı adına Türk halkının bu güzel bayramını kutlayıp sağlık ve mutluluk dilemek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Ali, Cebel’in temiz, güzel, gelişmiş ve modern Avrupalı bir şehir olduğunu belirterek, belediyedeki genç ve yetenekli ekiple çalışmaları sonucu şehri bu hale getirdiklerin anlattı.

- Türkiye ve Bulgaristan’ın aynı günde bayram kutluyor

Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yıldırım, Türkiye ile Bulgaristan’ın 19 Mayıs’ta aynı günde bayram kutladıklarını söyledi.

Yıldırım, buradaki konuşmasında “Anavatan Türkiye’den dost ve komşu ülke olan Bulgaristan’a selamlar getirdim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kucak dolusu muhabbetlerin getirdim.” dedi.

Bulgaristan’daki Türk ve Müslümanların eski komünizm rejimine karşı direnişlerinin bundan tam 34 yıl önce yine bu meydanda bir demokrasi meşalesi yaktığını anımsatan Yıldırım, “O meşale sadece Cebel’i, Kırcaali’yi değil, tüm Doğu Avrupa’yı aydınlattı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki seçim sürecine değinen Yılmaz, yüksek katılımla demokrasi şöleni içerisinde bir seçimin gerçekleştiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Atatürk ‘İstikbal göklerdedir’ diye bir ufuk çizmiş. O vizyon sayesinde bugünün Türkiye’sinin gençleri yaklaşık 20 yıldır Recep Tayyip Erdoğan’ın dönemindeki hükümetlerle güçlü bir demokrasiye kavuşmuş, bu sayede ülke kendi bölgesinde terörden temizlemiş, bölgesi, coğrafyasındaki karışıkların çözülmesi noktasında çok aktif roller oynamıştır.”

- “Demokrasiden sadece demokratlar anlar”

Avrupa Liberaller İttifakı (ALDE) Eş Başkanı İlhan Küçük, “Sadece demokratların demokrasinin ne olduğunu ve onu nasıl elde edebileceklerin bildiklerini” söyledi.

İnsanların hak ve özgürlüklerinin ancak vatandaşların verdikleri özgür oy ile garanti altına alınabileceğine işaret eden Küçük, Türkiye’nin de 19 Mayıs bayramını kutladı.

Times gazetesinin 20’inci yüzyılın dehası olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü ilan ettiğini anımsatan Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“’Bulgaristan’ın düşmanı olan, Türkiye’nin de düşmanıdır’ diyen Atatürk, geleceğe öngörüsüyle, bugün güzel bir şekilde gelişen çağdaş Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin temelini atmıştır. Güvenlik, göç ve ekonomik refah alanında gerek NATO ortamında gerekse diğer ortamlarda ortak başarılı çözümleri birlikte arıyoruz.”

- Cebel’deki Demokrasi Bayramın anlamı

Bulgaristan’da 1944'te ülkeyi işgal eden eski Sovyetler Birliği (SSCB) Kızıl Ordusunun desteğiyle darbe ile iktidara gelen komünistler, önce on binlerce rejim karşıtını katledip toplu mezarlara gömdükten sonra ülkede Türk ve Müslümanların dini, dili ve kimlik bilincine karşı yıllarca süren baskıcı politika sürdürmüştü.

Türk ve Müslümanların direnişleri sayesinde aralarında Cebel halkının da yer aldığı, ülkenin birçok noktasındaki isyanlar sayesinde 45 yıllık komünizm diktatörlüğü 1989'da devrilmişti. Direnişler sırasında onlarca Türk ve Müslüman şehit olmuştu.

Cebel halkı 1989'da verdiği direniş sayesinde demokrasi mücadelesi alanında önemli bir rol oynadığı için 19 Mayıs'ı hem şehir bayramı, hem de demokrasi bayramı olarak kutluyor.


DİĞER HABERLER