Cebel Belediye Başkanı ve Bölge Müftüsü 800 kişiye aşure dağıttıPazartesi, 06 Eylül 2021

Cebel Belediye Başkanı ve Bölge Müftüsü 800 kişiye aşure dağıttı

3 Eylül 2021 Cuma günü Cebel (Şeyhcuma) kasabasındaki cami bahçesinde 800 kişilik aşure dağıtıldı.

Muharrem ayında Cebel Belediyesi tarafından Kırcaali Bölge Müftülüğü ve Cebel Müslüman Encümenliği ile ortaklaşa düzenlenen Aşure Günü Etkinliği gelenek haline gelmeye başladı.

Cebel Belediye Başkanı Necmi Ali, yaptığı selamlama konuşmasında, “Aşure Günü kardeşlik duygularını, barışı ve hoşgörüyü sembolize eder. Birlikte birçok engeli aştık ve bugün birlikte yaşamak için daha da iyi bir yer haline getirdiğimiz bu güzel memleketimizde birliğin meyvelerinin tadını çıkarıyoruz” diye ifade etti.

Geçen yıl kasabanın konuğu olan Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök’ün Cebel halkına selamlarını ileten Belediye Başkanı, o zaman Büyükelçi ile birlikte aşure dağıttıklarını anımsattı.  

Cebel’deki Aşure Günü Etkinliği’ne teşrif eden resmi konuklar arasında Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasan Bahadır, Kırcaali Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Haskovo (Hasköy) ve Stara Zagora (Eski Zağra) bölge müftüleri Erhan Recep ve Seyhan Mehmet yer aldılar.

Necmi Ali ve Basri Eminefendi, iki yerli imamın yardımıyla etkinliğe katılan herkese aşure dağıttılar.

Cebellilerin Aşure Günü’nü kutlayan Basri Eminefendi, Aşure Günü'nde insanın yaratılış tarihinde önemli bir olay olan Muharrem ayında Hazreti Nuh'un Gemisi ile insanlığın helak olmaktan kurtuluşunun kutlandığını kaydetti.

Aşure, hangi dine mensup olurlarsa olsunlar, akraba, dost ve komşulara ikram edilir. Rivayete göre, gemisine binen müminleri doyurmanın bir yolunu arayan Nuh Peygamber herkesi yemek hazırlamak için ellerinde bulunan yiyecek maddelerini büyük bir kaba dökmeye çağırdı.


DİĞER HABERLER