Cebel Belediyesi'ne maden suyu kaynağını ücretsiz olarak işletme izniCuma, 29 Kasım 2019

Cebel Belediyesi'ne maden suyu kaynağını ücretsiz olarak işletme izni Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Necmi Ali, bölgede iş insanlarıyla yaptığı toplantıda kaplıcadan Cebel kasabasına su getirecek su boru hattının kullanım izninin çıktığını bildirdi. Necmi Ali, 3 nolu sondaj kuyusundan gelecek olan maden suyunun kullanımının büyük etkisi olacağını ekledi. Belediye Başkanı, iş insanlarına konuyla ilgili Bölge Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı'nın kararı ve Ulusal Yapı Denetim Müdürü Mimar İvan Nestorov'un mektubu hakkında detaylı bilgi verdi.

Ulusal Yapı Denetim Müdürlüğü'nün mektubunda 3 nolu sondaj kuyusundan su getirecek Paprat (Bektaşlar) köyünün ve Cebel kasabasının arazilerinde yer alan 2 302 metre uzunluğundaki boru hattının devreye sokulmasına izin verildiği bildiriliyor. Proje sahibinin Cebel Belediyesi olduğu boru hattı inşaatının onaylanan yatırım projelerine uygun olarak gerçekleştirildiği belirtilmektedir.

Termal su boru hattı inşaatı projesi 2016 sonunda başlamıştı ve gerçekleştirilmesi için 350 000 levadan fazla kaynak harcandı. Termal su kasabada bulunan pompa istasyonuna getirildi. Termal suyun akış hızı saniyede 6,58 litre, ancak hacimsel akış hızı (debi) saniyede 10 litre olduğundan gerektiğinde artırılabilir. Maden suyunun sıcaklığı yaklaşık 35-36 ° C'dir.

Termal su boru hattı, maden suyunun otel, SPA kompleksleri ve daha başka yapılara termal su aktarımı yapılmasını sağlayacak.

Cebel Belediyesi'ne 2036 yılına kadar maden suyu kaynağını ücretsiz olarak işletme izni verildi.


DİĞER HABERLER