Cebel, uygulamalı eğitim biçiminde en iyi makine tamircilerini yetiştirmeye hazırlanıyorCuma, 24 Aralık 2021

Cebel, uygulamalı eğitim biçiminde en iyi makine tamircilerini yetiştirmeye hazırlanıyor

Cebel (Şeyhcuma), bölgede ve genel olarak ülkede en çok aranan personellerden biri olan işletmeler için en iyi makine tamircilerini yetiştirmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında Ruska Peeva Meslek Lisesinde uygulamalı eğitim biçiminde "Metal İşleme Makineleri Operatörlüğü Bölümü açılacak.

Belediye Başkanı Necmi Ali, 2022/2023 eğitim öğretim yılı için öğrenci kabulüne ilişkin plan taslağı hakkında şimdiden olumlu bir görüş verdi. Yeni bölümde okuyacak sekizinci sınıf öğrencileri, halihazırda bir eğitim merkezinin hazırlandığı Kaşif Şirketinin işletmesinde öğrendiklerini uygulayabilecekler. Şirket, bu uzmanlık alanında personel ihtiyacı ve bu alanda öğrencilere eğitim verme fırsatları ile ilgili olarak Bölge Eğitim Müdürlüğüne bir talep gönderdi.

Necmi Ali, “Çalışma yoluyla uygulamalı eğitim, müfredatta hem standart teorik eğitimi hem de uzmanlık alanına bağlı olarak belirli bir işletmede zorunlu stajı içerir. Bu eğitim biçiminin avantajları, özellikle pratik deneyim kazanan öğrencilerin kendileri için çoktur. Sonuç olarak onlar, işgücü piyasasına hazırlıklı girerler ve bu da daha yüksek ücret karşılığında daha iyi işlerde çalışmaya başlamalarını sağlar. Bu eğitim modelleri genç işsizliğinin minimum düzeyde tutulduğu Almanya, Avusturya ve İsviçre'de başarıyla uygulanmaktadır” diye yorumda bulundu.

Uygulamalı eğitim modeli, ilçe için yeni bir şey değil. Bu eğitim modeli, mevcut eğitim öğretim yılında Belediye Başkanının desteğiyle restoran işletmeciliği mesleğinde restoranlarda ve eğlence yerlerinde üretim ve hizmetler uzmanlık alanına yönelik uygulamaya konuldu.

Belediyenin yönetim programında eğitim altyapısına yatırım yapılması bir öncelik olarak yer alıyor. Hristo Botev Lisesinin spor salonunda yenileme çalışmaları neredeyse tamamlandı. Soyunma odaları ve banyolar komple tamir edildi. Koridorlar onarıldı, kapılar ve pencere doğramaları yenilendi.

Okulda STEM Merkezi inşaatı projesi sona eriyor ve şimdiye kadar yapılanlar, henüz kamuoyuna tanıtılmamış olan yenilikçi eğitim biçiminde benzersiz sonuçlar gösteriyor.

Belediye Başkanı Necmi Ali, “Eğitim kurumlarını, altyapı açısından geliştirmeye devam edeceğiz. Hedefimiz, çocuklarımızı daha bugünden dinamik yarınlara hazırlamaktır” dedi.


DİĞER HABERLER