Çernooçene Belediye Başkanı, asırlık nine ve dedeyi ziyaret ettiPerşembe, 21 Ocak 2016

Çernooçene Belediye Başkanı, asırlık nine ve dedeyi ziyaret etti Çernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman ve Gabrovo (Gabra) köyü muhtarı Muammer Mustafa bugün yaşları 100'ü aşan Nefize Mümün ve Nuri Ali'yi ziyaret ettiler. Köy, sakinlerinin uzun ömürlü olmalarıyla biliniyor. Belediye Başkanı, asırlık nine ve dedeye çiçek ve hediyeler vererek, onlarla sohbet etti.

Çernooçene Belediye Başkanı, hayatları boyunca ekmeğini alın teriyle kazanan bu iki Rodop insanını takdir ederek, saygılarını sundu.

Nefize Mümün, bir asır önce 31 Aralık 1915 tarihinde Kırcaali'nin Nenkovo (Visallar) köyünde dünyaya geldi. 20 yaşındayken Çernooçene'nin Gabrovo köyüne gelin gitti. Nefize nine, Sali dede ile gerçekleştirdiği mutlu evliliğinden 3 kız ve 3 erkek evlat sahibi oldu. Bugün Nefize nineye oğlu Sebahtin Mümün ve gelini Leziye Mümün bakıyorlar.

Önümüzdeki günlerde Nuri Ali 102 yaşını dolduracak. Nuri dede, 14 Şubat 1914 tarihinde Gabrovo'da dünyaya geldi.

Asırlık dede Aydın Osman'a oğulları, kızları, gelinleri ve damatlarının kendisiyle çok ilgilendiklerini paylaştı. Fakat Nuri dedeye en çok gelini Kalbiye ve oğlu Hüseyin Ali bakıyorlar.

Aile geleneğine göre Nuri dedenin doğum gününü kutlamak için tüm aile fertleri bir araya toplanıyorlar. Asırlık dede doğum gününde gerçek bir bayram yaşıyor, çünkü tüm oğulları, torunları, torun çocuklarıyla hep birlikte görüşme fırsatı buluyor. Dede de onlara gençliğinde Haskovo'nun (Hasköy) Spahievo köyünde çobanlık yaptığı yıllarına dair unutulmaz anılarını anlatıyor.
Aydın Osman, "Yaşlılarımız bizim zenginliğimiz. Onlar Rodop dağlarının canlı tarihi ve bizim onlara daha büyük saygı göstermemiz gerekir" dedi.

Yaşlılar Belediye Başkanına gösterdiği saygıdan dolayı teşekkür ederek, sağlıklı bir ömür ve enerji dolu olmasını dilediler.

Nefize nine ve Nuri dedenin sağlıkları oldukça yerinde. Hayatları boyunca çocukları için yorulmadan tarlalarda çalışmışlar. Bütün ömürlerini çocuklarına adamışlar. Gençlere çok çalışmaları tavsiyesinde bulunuyorlar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER