Çernooçene Belediyesi 5,2 milyon leva tutarında iki proje kazandıÇarşamba, 28 Kasım 2012

Çernooçene Belediyesi 5,2 milyon leva tutarında iki proje kazandıÇernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman ile Devlet Tarım Fonu İcra Müdürü Rumen Porojanov, Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı gereğince toplam 5 174 996 leva miktarında hibe sağlanması için iki proje sözleşmesi imzaladılar.

Programın "Kırsal Bölgelerde Nüfus ve Ekonomi İçin Temel Hizmetler" 321 Nolu Tedbiri üzere "Komuniga (Kuşallar)-Jenda (Jenda) ve Bezvodno (Susuz) Köyleri Yolunun Tamiratı" projesi gerçekleştirilecek. Yol hattı üzerinde Doğu Rodoplar'da en büyük içme su barajı olan Borovitsa (Çamdere) Barajı bulunuyor.

Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, projenin tamamlanmasıyla Sredska (Mursallar), Jenda, Sokolite (Şahinler), Bezvodno ve Borovitsa Barajı'na ulaşımın oldukça kolaylaşacağını belirtti. Bu yol turistlere etrafında bulunan onlarca güzel manzaralı ve tarihi yerlere kolayca ulaşmalarına imkan sağlayacak. Onların arasında Büyük Kaya Trak Tapınağı, Jenda yakınındaki köknar ağaçları ormanı ve Kızıl Çerpa Milli Parkı ve Bezvodno'ya yakın şelale ve Karakus Dağı'nın en yüksek tepesi Çilyaka /1459 m/ bulunuyor.

4 440 694 leva tutarındaki projeyle Komuniga'dan Bezvodno'ya kadar uzanan 23 kilometreden fazla yolun tamir edilmesi öngörülüyor. Yola asfalt dökülecek, menfez ve hendekler temizlenecek, ışık yansıtıcı yol işaretleri monte edilecek ve başka çalışmalar yapılacak.

Bir de programın "Yerleşim Yerlerinin Yenilenmesi ve Geliştirilmesi" 322 Nolu Tedbiri üzere "Çernooçene'de Mevcut Parkın Yeniden Yapılandırılması ve Yeni Yeşil Alanların Park Düzenlemesi ve Bayındırılması" adlı proje gerçekleştirilecek.

734 302 leva miktarındaki hibe yardımıyla yeni bir park kurulacak ve Çernooçene Belediye binası önünde bulunan park yenilenecek.

Proje esnasında çöpler temizlenip depoya taşınacak, düzleştirme ve park yollarının belirlenmesi gibi alanda hazırlık çalışmaları yapılacak, şadırvan ve spor alanları kurulacak, ot, çiçek ve ağaç ekiminden ibaret belirli alanlarda yeşillendirme çalışmaları yapılacak, bank, kameriye ve çöp kutuları yerleştirilecek, sokak ve bahçe bordürleri, ahşap parmaklıklar, kaldırım taşları konulacak ve başka çalışmalar yapılacak.DİĞER HABERLER