Çernooçene Belediyesi iki enerji tasarrufu projesi kazandıCuma, 27 Temmuz 2012

Çernooçene Belediyesi iki enerji tasarrufu projesi kazandıÇernooçene (Yeni Pazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, Belediyenin iki projesinin Uluslararası Kozloduy Fonu tarafından finanse edilmesini kazandığını bildirdi.

Dün Sofya'da düzenlenen resmî bir törenle Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Delyan Dobrev ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Nükleer Güvenliği Müdürü Vince Novak Uluslararası Kozloduy Fonu tarafından hibe yardım sağlanmasına dair sözleşme imzaladılar.

Aynı zamanda başvuruda bulunan adayların onaylanan projeleri ilan edildi.
Belediyelerde sokak aydınlatması için yüksek öncelikli enerji tasarım çizgisi tedbiri gereğince Çernooçene Belediyesi 13 belediye tarafından sunulan sokak aydınlatmasını yenileme ve modernleştirme proje önerileri bakımından en iyi belediye olarak belirlenmiştir.

Projeyle Çernooçene Belediyesi sınırlarındaki yerleşim yerlerinde enerji verimliliği önlemleri alınmasıyla sokak aydınlatma sisteminin yenilenmesi öngörülmektedir.

Projenin gerçekleştirilmesiyle eski lamba ve aydınlatma araçları yeni 1 300 enerji tasarruflu lamba ve aydınlatma aracı ile değiştirilecektir.

Belediye binalarında enerjili sokak aydınlatması için yüksek öncelikli tasarım çizgisi tedbiri gereğince Çernooçene Belediye merkezinde bulunan Zname na Mira (Barış Bayrağı) Anaokulu binasını yenileme ve ısı yalıtımı yapmak için proje kazanıldı. Aynı proje kapsamında anaokulun ısıtma sistemi de yenilenecektir.

Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanlığının icra ihale prosedürleri açması bekleniyor. Prosedürler bittiğinde enerji tasarrufuna ilişkin faaliyetler başlayacak.DİĞER HABERLER