Çernooçene Belediyesi, köylerdeki yol tadilatını tamamlayacakÇarşamba, 26 Ekim 2022

Çernooçene Belediyesi, köylerdeki yol tadilatını tamamlayacak

 

Çernooçene (Yenipazar) Belediye Başkanı Aydan Osman, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı ile Yavorovo (Başviran) köy yolu ayrımının onarımına ilişkin proje finansman sözleşmesi imzaladı. 

Böylece 15 kilometrelik Çernooçene - Dyadovsko (Dedeköy) - Kanyak (İbikler)- Beli Vir (Mındırağaç) - eski Çernooçene - Kırcaali yolunun tadilatını sağlayan projenin son aşaması uygulanacak.

Yol bölümü, Dyadovsko, Kanyak, Yavorovo, Vodaç (Kılavuzlar), Jitnitsa (Hambarcılar), Daskalovo  (Mollamusalar), Beli Vir ve Svobodinovo (Mürsemler) olmak üzere 8 muhtarlık kapsamında 3000'den fazla kişiye hizmet vermektedir.

Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, belediyenin kendi mali kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle uzun yıllardır bu yol bölümünün onarımı için çeşitli finansman kaynakları arandığını belirtti. Yolun yer yer çökmüş olup arabaların hareket etmesini zorlaştırdığını anlattı.  

Aydın Osman, “Geçen yıllarda Çernooçene ilçe merkezinden Kanyak'a uzanan güzergahı ve Kırcaali’nin Kostino (Kemikler) köy yolu ayrımından Çernooçene’nin Beli Vir köyü kavşağına kadar olan bölümü yeniledik” dedi. Belediye Başkanı, yolun başka şartlarda kullanılması öngörüldüğünü ve trafik yoğunluğu ve yük kapasitesine ilişkin modern gereksinimleri karşılamadığını vurguladı.

Aydın Osman, “Fon bulabildiğimize ve bu önemli onarımı gerçekleştirdiğimize seviniyorum. Yol yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla bu Çernooçene köylerinin sakinleri ve yoldan geçen yolcular daha rahat ve güvenli seyahat edecekler” dedi.

Belediye Başkanının ifadesine göre, projenin amacı, yol kapasitesini artırmak ve trafik güvenliği koşullarını sağlamaktır.

Aydın Osman, yolların rehabilitasyonunun, ilçeyi yaşamak ve kendini gerçekleştirmek için tercih edilen bir yer haline getirecek yaşam koşulları yaratmayı amaçlayan stratejik ve uzun vadeli kalkınma hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER