Çernooçene Belediyesi, Kurban Bayramı için yoksul ailelere kurban eti sağladıPazartesi, 19 Temmuz 2021

Çernooçene Belediyesi, Kurban Bayramı için yoksul ailelere kurban eti sağladı

Çernooçene (Yenipazar) Belediyesi, bu yıl da Müslümanların iki büyük bayramlarından biri olan Kurban Bayramı'nın Arefe gününde bölgede maddi durumları iyi olmayan ailelere taze kurban eti paketi sağlama geleneğine uydu. Büyük kurban bağışçıları arasında tekstil şirketi “Bames” ve Çernooçene köyünde marketi bulunan Sezay Market gıda marketleri zinciri bulunuyor.

Kurban paketleri, önceden köy muhtarları ve vekilleri tarafından hazırlanan kurban kesme imkanına sahip olmayanların listesine göre dağıtıldı.

Bu yıl da Çernooçene Belediye yönetimi çok yıllık geleneği sürdürerek bir kurban kesti.

Kurban Bayramı'nın Arefe gününde yapılan kurban kesme merasiminde Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, Belediye Meclis üyeleri, belediye memurları, köy muhtarları ve vekilleri ve vatandaşlar hazır bulundular.

Geleneğe göre, bu günlerde Müslümanların komşularına ve yoksullara kurban bağışında bulunurlar.  

Arefe gününde eski bir gelenek üzere her evde pişi pişirilir ve komşulara ikram edilir.

Ayrıca bugün ilçenin köylerinde çocuklar sabahın erken saatlerinden beri bir bir evleri gezip, şeker, tatlı hamur işleri ve başka tatlılar topluyor.


Kurban Bayramı salı sabahı (yarın) her camide kılınacak bayram namazıyla başlayacak.

Bayramlarda Müslümanlar akrabalarını evlerinde ziyaret ederler, selamlaşma yapılır. Küçükler, yaşça daha büyük akrabalarını, yakınlarını, dostlarını ve komşularını ziyaret eder, ellerini öper ve onlara saygılarını ifade ederler.

Müslümanlar ayrıca ölen yakınlarının mezarlarını da ziyaret ederek onlar için dua ederler.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024