Çernooçene Belediyesi Svobodinovo üzerinden Kırcaali'ye giden yolu tamamlıyorCuma, 28 Haziran 2024

Çernooçene Belediyesi Svobodinovo üzerinden Kırcaali'ye giden  yolu tamamlıyor

Çernooçene Belediye Başkanı Müh. Aycan Ahmed ve Devlet Tarım Fonu arasında KRZ1433/ I-5, Çernooçene - Jeleznik /Svobodinovo - Sınır (Çernooçene - Kırcaali) - Sevdalina - Çilik - /I-5/ yolunun rehabilitasyonu için sözleşme imzalandı.

Kırsal Kalkınma Programı'nın "Temel hizmetler ve kırsal yenileme" başlıklı 7. tedbiri kapsamında her türlü küçük ölçekli altyapının oluşturulması, iyileştirilmesi veya genişletilmesine yönelik yatırımlar prosedürü kapsamında 1 892 182,40 leva tutarında proje kabul edildi.

Uygulama, Çernooçene köyünden Svobodinovo üzerinden Kırcaali şehrine uzanan eski yolun rehabilitasyonunun son aşamasını tamamlayacak. Yol, Haskovo-Kırcaali ana yolundan Svobodinovo köyüne giden yolun Çernooçene Beli Vir köyü kavşağına kadar yenilenecek. Kanallar ve menfezler temizlendikten ve asfalt betonu döşendikten sonra tamamen yeni bir yol inşa edilecek.

Mali kısıtlamalar nedeniyle mevcut yol uzun yıllardır elden geçirilmedi ve araç trafiği için bir darboğaz oluşturdu. Çernooçene Belediye Başkanı  Müh. Aycan Ahmed, geçici çözümlerin yıllık yama yoluyla yapılması gerektiğini söyledi.

Bölüm, Svobodinovo, Strajnitsa, Versko, Vızel Kanyak, Yavorovo, Beli Vir Çernooçene köyleri ve Kostino bölgesindeki bir dizi yerleşim yeri dahil olmak üzere 8 ilçeden 4 500'den fazla nüfusa hizmet vermektedir.

Çernooçene Belediye Başkanı Müh. Aycan Ahmed, Çernooçene - Kanyak - Beli Vir - Svobodinovo belediye merkezinden geçen güzergahın yıllar içinde yenilendiğini söyledi.

Müh. Aycan Ahmed: “Güzergahın tamamı başka koşullar için tasarlanmıştı ve modern trafik hacmi ve yük kapasitesi gereksinimlerini karşılamıyordu. Geçici çözümlerin yıllık yama yoluyla yapılması gerekiyordu. Yolların rehabilitasyonunun, ilçeyi yaşamak ve çalışmak için tercih edilen bir yer haline getirmek için yaşam koşulları yaratmayı amaçlayan stratejik ve uzun vadeli kalkınma hedeflerinden biri olduğunu vurguladı.

Yol rehabilitasyonunun tamamlanmasıyla birlikte Çernooçene köylerinin sakinleri ve geçici yolcular daha rahat ve güvenli bir şekilde seyahat edebilecekler.


DİĞER HABERLER