Çernooçene bölgesinde çocuklar Arefe gününe renk kattılarPazartesi, 19 Temmuz 2021

Çernooçene bölgesinde çocuklar Arefe gününe renk kattılar

Mehmet Mehmet, Atalay Ramis ve Cem Ali, geleneğe uyarak şeker toplamak için Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman'ı ziyaret eden ilk çocuklar oldular. Onların ardından ziyarete gelen bölgeden daha küçük yaştaki çocuklar, Belediye Başkanının yaklaşan Kurban Bayramı'nı tebrik ettiler.

Çocukların davranışından çok etkilenen Aydın Osman, onları bu inisiyatiflerinden dolayı tebrik ederek bugünkü Arefe gününde en değerli misafirlerinden olduklarını vurguladı. Çocukları tatlıların yanı sıra Çernooçene Belediyesinin hediyelik eşyalarıyla sevindiren Aydın Osman, onlara okulda başarılar diledi.

Eski bir gelenek üzere Kurban Bayramı önceki Arefe Günü'nde ilçeye bağlı tüm köylerde küçük çocuklar, komşularından hamur işi tatlı ve şeker topluyorlar.


Bu yıl da Çernooçene'nin Komuniga (Kuşallar) köyünde şeker toplamak için bekleyen çocuklar, en uzun kuyruğu oluşturdular. Komuniga ve civar yerleşim yerlerinden 200’ü aşkın çocuk, güzel elbise giyerek sabah erkenden yerli sakinlerden şeker, hamur işi tatlı ve başka tatlı yiyecekler toplamak için köy merkezinde bir araya toplandılar.

Köy merkezinde yapılan bayrama özel süslemeler gece geç saatlere kadar sürdü. Gençler ve ebeveynleri daha da büyük bir şenlik havası yaratmak için ana sokağı ve meydanı balonlarla süslediler.

Komuniga Nikola Vaptsarov 1957 Halk Kültürevi, Arefe gününde bayram kutlamalarına renk katan bir program düzenledi. 

Programın konukları arasında Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer, yerel yönetim kurumlarının temsilcileri, eveveynler vb. davetliler yer aldılar.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024