Çernooçene bölgesinde mevlit merasimleri, Vojdovo köyündeki mevlitle başladıPazartesi, 06 Haziran 2022

Çernooçene bölgesinde mevlit merasimleri, Vojdovo köyündeki mevlitle başladı

Pandemi nedeniyle iki yıllık aradan sonra Çernooçene (Yenipazar) bölgesinde sağlık, bereket ve esenlik için yapılan mevlit merasimlerinin ilki Vojdovo (Emiroğullar) köyünde yapıldı. Emiroğullar adlı bir yerde düzenlenen merasim bölgedeki Müslümanları bir araya getirdi.

Mevlit programında yer alan Çernooçene Merkez Camii İmam Hatibi Şaban Müslüm başta olmak üzere yerli imamlar tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu.

Dini merasimin kanukları Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, yaptığı selamlama konuşmasında hazır bulunanlara bu zor zamanlarda gelenekleri korumayı başardıkları için teşekkür etti. Belediye Başkanı, “Bu tür merasimler, insanların bir araya gelip kaynaşmalarına vesile olur” diye vurguladı.

Dini merasim Vojdovo Camii Encümenliği tarafından Vojdovo, Draganovo (Şabanköy), Pryaporets (Bayraktar Mahalle), Srednevo (Orta Mahalle) ve Bostantsi (Bostancılar) köylerindeki muhtarlıkların desteğiyle organize edildi.

Sonunda topluca yağmur duası yapıldı, hocalar ise Asr-i Şerifler okudular. İlginç olan şu ki, yağmur duasına katılanların el parmakları yerdeki toprağı gösterir, dua okuyan hocalar ise cübbelerini ters çevirirler.

Vojdovo Köyü Cami Encümen Başkanı Cevcettin Apturrahman, mevlidin organize edilmesinde desteklerini esirgemeyen köy muhtarlarına şükranlığını ifade ederek, katkıda bulunan yerlilere ve diğer hayırseverlere en içten teşekkürlerini sundu.

Mevlitler, bölgede insanlara bir araya gelip sohbet etme imkanı veriyor. Kuraklık olduğu zamanlarda yağmur duası da yapılıyor.

Mevlide katılan herkese Vojdovo köyünden usta aşçılar Halil Kasim ve Fahri Mustafa’nın hazırladığı etli pilav ikram edildi.

Usta alçılara Vojdovo köyünden gençler gönüllü olarak yardım ettiler. Onlar, merasime katılanlara pilav dağıtımına da aktif olarak yardımcı oldular.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER