Çernooçene bölgesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV'in doğumu kutlanıyorSalı, 26 Eylül 2023

Çernooçene bölgesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed SAV'in doğumu kutlanıyor

Çernooçene (Yenipazar) ilçesine bağlı Jeleznik (Karademir) köyünde Müslümanlar, köyde sürdürülen Hicri takvime göre yılın 3. ayı olan Rebiülevvel’in 12. gecesi Hz. Muhammed SAV’in doğum gününü (Mevlid Kandili) kutlama geleneğine uydular.

Mevlid Kandili, Peygamberimize bol bol salât ve selâm, dua, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif okumaları ile idrak edilir. Bu günde misafir davet edilerek ikramda bulunulur, Hadis-i Şerifler (Hz. Peygamber SAV’in sözleri, fiilleri, takrirleri ile ahlâkî ve beşerî vasıflarından oluşan sünnetinin söz veya yazı ile ifade edilmiş şekli) okunur ve fakirlere sadaka verilir.

Mevlid Kandili Özel Programı, başta Çernoçene Merkez Camii ve Çernoçene Yukarımahalle Camii imam hatipleri Harun Çiçek ve Şaban Müslüm tarafından icra edildi.

Bölgenin diğer yerleşim yerlerinde de buna benzer Mevlit Kandili özel programları düzenlendi, fakat daha organize bir şekilde Çernooçene Merkez Camii’nde icra edildi.

Mevlit Kandili, Ramazan ve Kurban Bayramı'ndan sonra Müslümanlar tarafından en çok kutlanan üçüncü bir bayramdır. Sözlükte "doğum" olarak anlamlandıırlan mevlit, İslam kültüründe Muhammed SAV’in doğumu, çocukluğuna ait anları, hayatındaki önemli olayları ve ölümüyle birlikte O’nun hayatını temsil eder. İslam dininde kutlanan bu mübarek günler, son Peygamber'in şahsiyetini yüceltmektedir.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER