Çernooçene deresinin ıslah çalışmalarının temel atma töreniCumartesi, 28 Nisan 2012

Çernooçene deresinin ıslah çalışmalarının temel atma töreni Çernooçene /Yeni Pazar/ Belediye Başkanı Aydın Osman ve projeyi uygulayan şirket "Arkos-BM" temsilcilerinin katılımıyla dün köy deresinin bir kısmının ıslah çalışmalarının temel atma töreni düzenlendi.

978 042 leva değerindeki proje Bölgesel Gelişim Programının "Küçük Belediyelerde Taşkınların Önlenmesi İçin Küçük Ölçüdeki Önlemleri Destekleme" şeması üzere Bölge Geliştirilmesi Avrupa Fonu tarafından sağlanmaktadır.

Aydın Osman, projenin iki aşamada gerçekleştirileceğini söyledi. Birinci etapta derenin 135 metrelik bir kesimini kaplayan çelik konstrüksiyon köprü kurulması, ikincide ise 180 metre uzunluğunda kanalın kurulması öngörülmektedir. Çernooçene Belediyesi ile Bölgesel Kalkınma ve İskân Bakanlığı arasında imzalanan sözleşmeye göre projenin süresi 1 yıl, fakat Başkan Aydın Osman 3 ay daha erken bitmesini umuyor. İnşaatın denetimi Kırcaali ""Ecoengineering" şirketi tarafından yapılacaktır.

Çernooçene Belediyesi bu projeyi gerçekleştirmekle belediyenin merkezinde olasılı taşkınların önlenmesini amaçlamaktadır.

Çernooçene Belediye yönetimi önümüzdeki yıllarda köprünün kapalı kısmı alanında otogar kurulmasını planlamaktadır. Böylece gelecekte ana Avrupa koridorlarından biri olması beklenen ana yoldan geçen otobüsler otogarda kalmaları kolaylaştırılacaktır.


DİĞER HABERLER