Çernooçene "Hristo Smirnenski" Okulu Öğrencileri "Doğayla Baş Başa"Pazartesi, 22 Nisan 2024

Çernooçene

Çernooçene (Yenipazar) Hristo Smirnenski Ortaokulu öğrencileri 22 Nisan Uluslararası Dünya Günü münasebetiyle doğanın korunması ve bakımına yönelik mesajlar gönderdi.

Öğrenciler şiirler ve şarkılar hazırladılar ve Günışığı Köşesinde bir konuşma dinlediler. Doğaya faydalı olmanın çok önemli olduğunu vurguladılar.

Okulun bahçesine, ortaokul yönetimi, öğrenciler, öğretmenler, Çernooçene Belediyesi temsilcileri ve Hristo Smirnenski Ortaokulu Kamu Konseyi ile birlikte tuya ve kamelya türünden ağaçlar dikildi.

Okulun ilk sınıflarından çocuklar bu girişimi ilgiyle izledi ve çevre koruma ve ağaç dikmenin önemi hakkındaki bilgilerini geliştirdiler.

 Çernooçene "Hristo Smirnenski" okul yönetimi adına okul müdürü Yuliya Çortleneva, girişimin organizatörlerine teşekkür etti.

Küçük öğrenciler de bakımlarına büyük özen göstereceklerine söz verdiler. Ağaçların kurumasını önlemek için belirli bir süre boyunca onları sulayacaklar. Ağaç, gençler için pek çok sembol barındırıyor. Rüzgâra boyun eğmezseniz güçlü köklere sahip olacağınızı gösterir. Her geçen yıl daha da büyüyecek ve daha sağlıklı olacaklardır.

Başarının anlamı sabırlı olmayı öğrenmektir. Bir Çin atasözü şöyle der: "Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi. İkinci en iyi zaman ise şimdi". Bu, rüzgara teslim olmazsanız güçlü kökler elde edeceğinizi gösterir. Her geçen yılın ardından daha da büyüyecek ve daha sağlıklı olacaklardır. Başarının anlamı sabırlı olmayı öğrenmektir.

Bir Çin atasözü şöyle der: "Bir ağaç dikmek için en iyi zaman 20 yıl önceydi. İkinci en iyi zaman ise şimdi.

22 Nisan Dünya Günü, dünyanın dini olmayan en büyük bayramıdır. İlk olarak 22 Nisan 1970 tarihinde kutlanmaya başlanmış ve 1990 yılından bu yana uluslararası bir bayram olarak ilan edilmiştir. Bulgaristan, Dünya Günü kutlamalarına katılan ve daha temiz ve sağlıklı bir çevrenin yanı sıra gezegendeki yaşamın korunmasına katkıda bulunan ilk ülkelerden biri olmuştur.

1992 yılında 30.000'den fazla Bulgaristanlı çocuk Yeryüzünde Yaşamı Güçlendirme Bildirgesini imzaladı. Bildirge, Haziran 1992'de Rio de Janeiro'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda sunuldu.

İsmet İsmail


DİĞER HABERLER