Çernooçene'de çocuklar, kendi hazırladıkları 120'den fazla martenitsayı sergilediPerşembe, 28 Şubat 2019

Çernooçene'de çocuklar, kendi hazırladıkları 120'den fazla martenitsayı sergilediÇernooçene (Yenipazar) ilçe merkezindeki Zname Na Mira Anaokulu öğretmenleri ve anaokulunda farklı yaş gruplarından çocuklar ve Jitnitsa (Hambarcılar) köyünde bulunan anaokulundaki Slaveyçe Grubu'ndaki çocuklar, anneleriyle birlikte el yapımı kırmızı-beyaz ipliklerle yapılan 120'nin üzerinde martenitsa, kartpostallar ve baharı simgeleyen anmalık eşyalar hazırladı.

Onlar, çocuk eğitim kurumunda çalışan personelin yardımıyla anaokulunun farklı güzel köşelerinde yer alan 1 Mart'ta kutlanan baharın gelişini müjdeleyen Marta Nine Günü münasebetiyle martenitsa sergileri düzenledi. Gelenek üzerine Marta Nine Günü'nde Zname Na Mira Anaokuluna giden minikler, Baba Marta (Marta Nine) geleneğini canlandırıyorlar.

Marta Nine'ye bürünen bir kadın, anaokulunu ziyaret ederek, miniklere martenitsa hediye etmektedir. Çocuklar, teşekkür olarak şiir söyleyip hora tepmektedirler.

Zname Na Mira Anaokulu Müdürü Elmaz Apti, bu tür etkinliklere aktif olarak katılmakla çocukları bölgede ve ülkedeki farklı etnik toplulukların gelenekleri ile tanıştırmayı amaçladıklarını kaydetti.


DİĞER HABERLER