Çernooçene'de Sonu Gelmeyen Masallar Etkinliği YapıldıCumartesi, 20 Nisan 2019

Çernooçene'de Sonu Gelmeyen Masallar Etkinliği Yapıldı 	Çernooçene (Yenipazar) ilçesinde bulunan okullar ve anaokullarında 23 Nisan Uluslararası Kitap ve Telif Hakkı Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler neşeli başladı, aktif bir şekilde devam ediyor.

"Sonu Gelmeyen Masallar" başlığı altında düzenlenen program kapsamında ebeveynler anaokulu sınıflarını ziyaret ederek onlara kitap okuyorlar. Sıcak karşılamadan sonra onlar, "Çalışmayana Ekmek Yok" isimli masal kahramanlarının canlandırıldığı etkinlikte yer aldılar. Böylece anneler çocukluk yıllarına geri döndüler ve kendilerini çocuklarının yerine koydular. Masal kahramanları rolüne bürünen minikler, çeşitli skeçlerde oynadılar, dans gösterilerinde ve oyunlarda yer aldılar.

Etkinliğe katılan konuklar arasında Çernooçene Belediye Başkan Yardımcısı Selami Mustafa yer aldı.

Çernooçene Probuda 1952 Halk Kütür Merkezi çalışanları, "Çocuklarda Kitaplara Sevgi Aşılayalım" başlığı altında düzenlenen program kapsamında Çernooçene Zname na Mira Anaokulu'ndaki ikinci yaş grubu sınıfını ziyaret ederek onlara masal kitabı okudular. Mimikler, ilgi göstererek dinlediler ve hayal gücünü kullanarak masal anlatıcısıyla sohbet ettiler.

UNESCO'nun aldığı kararla 23 Nisan, 1995'ten beri Uluslararası Kitap ve Telif Hakkı Günü olarak kutlanmaktadır. Uluslararası Kitap ve Telif Hakkı Günü bütün dünyada çeşitli ülkelerin hükümetleri, sivil toplum örgütleri ve kitap ve edebiyat ile ilgili faaliyet yürüten kültür kurumları tarafından kutlanmaktadır. Okurlara ithaf edilen Uluslararası Kitap ve Telif Hakkı Günü, okumanın, kitap bastırmanın ve telif hakkının korunmasının popülarize edilmesi amacıyla kutlanmaktadır. Bununla genç insanların kitap okumanın tadını çıkarmaya teşvik edilmesi ve böylece yazarların, yayıncıların ve tercümanların büyük katkısına saygı gösterilmesi amaçlanıyor.


DİĞER HABERLER