Çernooçene'de taşkınları önleme çalışmalarıSalı, 24 Nisan 2012

Çernooçene'de taşkınları önleme çalışmaları Çernooçene /Yeni Pazar/ Belediye Başkanı Aydın Osman, cuma günü köy deresinin bir kesiminin güçlendirilmesi projesine başlatılacağını bildirdi. Bu amaçla geçen ay Bölge Kalkınma ve İskan Bakanlığı Belediyeye 978 042 leva tutarında mali yardım sağlamıştı.

Finansmanlar Bölgesel Gelişim Programının "Küçük Belediyelerde Taşkınların Önlenmesi İçin Küçük Ölçüdeki Önlemleri Destekleme" şeması üzere Bölge Geliştirilmesi Avrupa Fonu tarafından sağlanmaktadır.

Çernooçene Belediyesi bu projeyi gerçekleştirmekle belediyenin merkez kısmında olasılı taşkınların önlenmesini engellemeyi öngörmektedir. Şu anda derenin bu kısmının Kırcaali-Haskovo ana yolunun Çernooçene'nin merkez sokağıyla bağlantı kurmasını engellemektedir.

Projenin süresi 1 yıl, fakat Belediye Başkanı 9 ay içinde de dere kesimini güçlendirme çalışmalarının bitmesinin mümkün olduğunu düşünüyor. Proje kapsamında şiddetli yağmur yağışlar sırasında biriken suların akıntısının iyileştirilmesi amacıyla derenin 135 metrelik bir kesimini kaplayan çelik konstrüksiyon köprü kurulması ve 180 metre uzunluğunda oluk kurulması öngörülmektedir.

İnşaat ve montaj işlerinin Haskovo "Arkos BM" şirketi tarafından icra edileceği açıklandı.


DİĞER HABERLER