Çernooçeneli çocuklarından geleneksel hayır kermesiÇarşamba, 18 Aralık 2019

Çernooçeneli çocuklarından geleneksel hayır kermesiKırcaali'ye bağlı ilçe merkezi olan Çernooçene'deki (Yenipazar) Hristo Smirnenski Lisesi öğrencileri, bu yıl da Noel Yortusu ve Yılbaşı vesilesiyle hayır kermesi düzenledi.

Noel Yortusu ve Yılbaşı kutlamalarına bir hafta kala okul fuayesine kurulan kermese öğretmenler ve öğrenciler büyük ilgi gösteriyor.

Kermeste satışa sunulan ev yapımı kekleri, börekleri, poğaçaları ve başka hamur işlerinin hepsini öğrenciler, aileleri ve öğretmenlerinin yardımıyla kendileri hazırladı. Kermese tüm sınıflardan öğrenciler katıldı. Satışa sunulan ürünlerin hiçbirinin fiyatı yok. Çocuklar, "Hayrın değeri paha biçilemez" diyor.

Öğrenciler, öğretmenleri Yuliya Çortleneva ve Gülfer Halim'in yönetiminde Çernooçene Belediye binasında da kermes standı açtı.

Öğrenciler, kermesten elde edilen gelirlerle başarılı bir ameliyat geçiren sınıf arkadaşları Umut Mehmet'in tedavisine destek vermeye karar vermişlerdir.

Yuliya Çortleneva,"Bu yıl hayırseverlik girişimi "Umut Aşılayalım..." başlığı altında yürütülüyor ve tüm öğretmenler tarafından destekleniyor" dedi.

Çortleneva,"İlk önce kermesten elde edilen gelirlerin bir kısmının "Çernooçene'nin Geçmişi ve Bugünü" başlıklı bir derleme kitabı çıkarılması için ayrılması düşünülüyordu. Bölgeden derlenen mitler ve efsanelere yer verilen bir kitap söz konusudur. Şimdiye kadar 30'u aşkın halk hikayesi derlendi" diye anlattı.

Öğretmenler, derleme kitabı çıkarma fikrini Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman ile paylaştılar. Belediye Başkanı, Çernooçene bölgesi hakkındaki eşi benzeri olmayacak bu kitabın basımını tamamen belediyenin finanse etmesini taahhüt etti.

Belediye Başkanı Aydın Osman ve ekibi, öğrencileri yaptıkları hayır için tebrik ettiler ve kermesin gerçekleşmesine büyük katkı sağladılar.

Kermeste satışa sunulan ürünler arasında ev yapımı tatlılar, el yapımı tebrik kartları ve survaçkalar bulunuyor. Öğrenciler bu hayır kermesleriyle zor durumda olan insanlara karşı duyarlı olduklarını gösteriyorlar.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER