Çernooçene'nin Kableşkovo köyünde yılın son sağlık ve bereket mevlidi yapıldıSalı, 18 Eylül 2018

Çernooçene'nin Kableşkovo köyünde yılın son sağlık ve bereket mevlidi yapıldı Çernooçene'nin (Yeni Pazar) Kableşkovo (Şabanlar) köyüne yakın Türbe yanı mevkiinde düzenlenen sağlık ve bereket duasında 350'den fazla mümin bir araya geldi.

Gelenek üzerine bu yerde Çernooçene İlçesi'nde bulunan yerleşim yerlerinde ilkbahar ve yazın düzenlenen sağlık ve bereket mevlitlerinin sonuncusu yapılmaktadır. Bu gelenek yıllardır sürdürülmektedir. Yapılan mevlidin finans kaynakları yerel halk tarafından toplanılmaktadır.

Mevlide katılanlar arasında Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, HÖH Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, Kırcaali Bölge Müftü Yardımcısı Nasuf Nasuf, Eski Başmüftü Fikri Sali ve köy imamları ve köy muhtarları yer aldı.

Çernooçene köyü imamı Şaban Müslüm başta olmak üzere yerli hocalar ve Tri Mogili (Üçtepe) köyü imamı Selaydin Behçet, Kur'an-ı Kerim tilaveti sundular ve Mevlit okudular, ilahiler söylediler.

Mevlit, Kableşkovo Camisi Müslüman Encümenliği tarafından Kableşkovo, Jeleznik (Karademir), Bojurtsi (Keneler) ve Novi Pazar (Yeni Pazar) köyleri muhtarlıklarının desteğiyle düzenlendi.

Müslüman Encümenliği üyeleri, yağmur duasına hazırlık konusunda desteklerinden dolayı köy muhtarları Güner Mehmet'e müteşekkirlerini ifade ederek, yerli halka ve bağışçılara da kalbi şükranlarını arz ettiler.

Mevlide konuk olan Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, tüm katılımcıları selamlayarak, bu zor zamanlarda geleneklerini korumayı başardıkları için teşekkür etti. Belediye Başkanı, "Bu tür merasimler, dünyanın değişik yerlerine dağılmış insanların birbirleriyle görüşüp kaynaşmalarına vesile oluyor" diye vurguladı.

Kuran kursuna katılan çocukların söyledikleri ilahiler katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.

Mevlitten sonra tüm katılımcılara yerli usta aşçı Halil ağabey ve Güngör Aliosman tarafından kurban eti ve pirinçle hazırlanan pilav ikram edildi.


DİĞER HABERLER