Çervena Skala köyünde sağlık ve bereket için mevlit okutulduPazartesi, 27 Haziran 2022

Çervena Skala köyünde sağlık ve bereket için mevlit okutuldu

Ardino'nun (Eğridere) Çervena Skala (Alkaya) köyü ve etrafındaki Bogatino (Çorbacılar), Mleçino (Sütkesiği), Hromitsa (Topallar) ve Levtsi (Solaklar) köylerinden ve  Türkiye'den gelen göçmenler olmak üzere yüzlerce kişi Çervena Skala köyündeki mesçitte yapılan sağlık ve bereket mevlidine katıldılar.

Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban ve yardımcısı Necmi Mümünhocov, katılımlarıyla dini merasimi onurlandırdılar.

Mevlit programını icra eden Gorno Prahovo (Tosçalı) ve Dolno Prahovo (Amatlar) Mehmet Mümün ve Nurittin İbram başta olmak üzere imamlar tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu. Brezen (Halaçdere) köyünden usta aşçı Celil Ferat’ın hazırlağı 4 kazan pilav mevlide gelenlere ikram edildi. Artan pilav evde kalanlara gönderildi. 

 Dini merasim yerli halk ve Türkiye'den gelen göçmenler tarafından organize edildi.

Yaz aylarında Ardino yöresinin birçok yerinde insanları kaynaştıran ve ruh ve zihin sağlığını  güçlendiren mevlit merasimleri yapılır.

Katılımcılar, mevlitlerin Peygamber sevgisinin bir ifadesi olduğunu paylaştılar. İnsanlar kendi kültür ve geleneklerine sahip çıkar ve ilgi gösterirse onlar yaşatılmaya devam eder. Sevinç paylaştıkça artar, acı ise paylaştıkça azalır.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER