Çervena Skala'da yapılan yağmur duası 300'ü aşkın kişiyi bir araya topladıPazartesi, 24 Haziran 2013

Çervena Skala'da yapılan yağmur duası 300'ü aşkın kişiyi bir araya topladıArdino' nun Çervena Skala köyünde yapılan sağlık ve bereket duasına 300'den fazla yerli insan ve Türkiye'ye göç eden vatandaşlar katıldı. Dini merasim artık ikinci yıl yerli halk ve Türkiye'ye göç eden bazı vatandaşların mali desteğiyle organize edilmektedir.

Kırcaali Merkez Cami imamlarından Avni Tahir başta olmak üzere yerli imamlar Kur'an-ı Kerim'den ayetler ve mevlit okudular.

Yağmur duasında Ardino Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Şaban, Yerel Meclis Başkanı Sezgin Bayram, mevlit Organizasyon Komitesi Üyesi, Bulgar Sosyalist Partisi Ulusal Konseyi Üyesi ve Kırcaali Vali Yardımcısı adayı gösterilen Nazmi Mümün hazır bulundular. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Ardino Meclis üyeleri Müh. Azis Murat, Alper Sami ve BSP Kırcaali Meclis Üyesi Georgi Küçükov da mevlitteydiler.

Yerli aşçı ustaları Bogatino'dan Emin Hoca ve Gorno Prahovo'dan Kasim Feyzullah'ın dana etiyle hazırladıkları 8 kazan pilav mevlide gelenlere ikram edildi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Hikmet Ali, "mevlidi yapmak için yapılan bağışlarla 3 500 leva topladık" diye paylaştı. O, mevlit için ayran ve buğday sağlayan Yabılkovets köyünden Tefik Rasim ve Bursa'da yaşayan Niyazi Kasim'e kalbi teşekkürlerini sundu.

BSP Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkan Yardımcısı Georgi Küçükov, Çervena Skala köyü doğumlu Nazmi Mümün'ün daveti üzere mevlide geldiğini paylaştı. Mevlit sonrası Georgi Küçükov, "Ülkede olup bitenler düşünülünce topluma verdiğimiz işaretler Hıristiyan veya Müslümanlar olsun, Bulgar veya Türkler olsun insanlar arasında karşılıklı saygı ve hoşgörü gösterilmesi gerekiyor" diye kaydetti.

Lüleburgaz'da yaşayan Bahriye Kasapoğlu 1978 yılında Bulgaristan'dan göç etmiştir. Kasapoğlu, "Facebook sosyal paylaşım ağı sayesinde Çervena Skala'da mevlit yapılacağını öğrendim. 35 yıldan sonra eşim İsmail ile birlikte ilk defa köyümüze geliyoruz. Evimizi görünce çok duygulandım, çocukluk yıllarım aklıma geldi. Eşimle birkaç yıldan beri emekliyiz ve bu yıl tekrar evimizi onarmak için geleceğiz" diye paylaştı.

İstanbul'da yaşayan Emine Alkaya, "Bu çok güzel bir gelenek, gelecek nesillere iyi bir örnek. Bir yıl sonra tekrar mevlitte görüşmemizi umuyorum" dedi. Mevlitte Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde yaşayan köyden komşularıyla görüştüklerini de ifade etti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER