Çevre Bakanı Nona Karacova: Kömür yardımına son verilecekSalı, 22 Şubat 2011

Çevre Bakanı Nona Karacova: Kömür yardımına son verilecekBaşkent Sofya'da Sheraton Oteli'nde, ''Kapital'' gazetesi tarafından ''Yeşil Ekonomi'' konulu uluslararası bir konferans düzenlendi.

Bölgesel Gelişme ve Bayındırılık Bakanı Rosen Plevneliev, enerji tasarrufu ve alternatif enerji kaynaklarının tartışıldığı konferansın açılışında, ülkenin uluslararası kriz ortamında enerji kaynaklarının geliştirilmesine büyük önem verdiğini söyledi.
Plevniev ''Enerjinin tasarruflu ve etkin kullanımı hükümetimizin başlıca önceliğidir'' dedi.

Hükümetin belirlediği, Bölgesel Geliştirme İdare Programına bir milyar Avro ayrıldığını ifade eden Plevneliev, enerjinin etkin kullanımı alanında geliştirilecek çeşitli projelerle ilgili toplam 270 yapım sözleşmesinin imzalandığını bildirdi.

"Avrupa'nın en yoksul ülkesi, çok cömertçe enerji harcıyor"

Konferansa katılan Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi Marcus Repnik, Bulgaristan'ın enerji tasarrufu alanındaki politikasını sert bir dille eleştirerek, ''Avrupa'nın en yoksul ülkesi olan Bulgaristan, çok cömertçe enerji harcıyor'' dedi.

''Yeşil Ekonomi'' kavramının, düşük karbondioksit emisyonlu teknolojilerin kullanılması, doğal kaynakların tüketilmemesi ve çevreye minimum atık bırakılması anlamına geldiğini kaydeden Repnik, Bulgaristan'ın ''yeşil ekonomi'' alanında daha kararlı tavır alması gerektiğini söyledi.

Repnik ''Ülkeniz bu konuda, ancak cesur kararlar alarak, çok daha geniş kapsamlı ve koordinasyonlu hareket ederek belirgin bir ilerleme kaydedebilir'' diye konuştu.

"Kömür yardımına son verilecek"

Konferansta bir konuşma yapan Çevre Bakanı Nona Karacova da inşaat sektöründe yapıların dış ısı izolasyonuna yatırım yapılmasının şart olduğunu, çevreyi kirleten yakıtların sınırlandırılması gerektiğini bildirdi.

Yoksul ailelerin devletten yakıt yardımı aldıklarını hatırlatan Karacova, ''Kömür yardımına son verilecek. Yapılan yardımlar çevreye zarar vermeyen, 'yeşil' enerjinin kullanımına yönlendirilecektir'' dedi.


DİĞER HABERLER