Çevreciler, Krumovgrad dolayında altın elde edilmesi kararını protesto etmeye hazırlanıyorlarPazartesi, 28 Kasım 2011

Çevreciler, Krumovgrad dolayında altın elde edilmesi kararını protesto etmeye hazırlanıyorlarÇevreciler, Çevre ve Su Bakanı Nona Karacova'nın Krumovgrad dolayında altın elde edilmesi ekolojik değerlendirilmesini onaylama kararına karşı protesto düzenlemeye hazırlanıyorlar. Protesto kararı, Nona Karacova'nın Yüksek Uzmanlar Ekolojik Değerlendirme Kurulunun Adatepe maden ocağının işlenmesi projesine yeşil ışık verilmesi önerisini kabul ettiğini ilan etmesi üzere bir gün sonra alındı. Yerel halkın direnişinden dolayı, yatırımcı şirket altın elde edilmek için siyanür teknolojisi kullanmaktan vazgeçti ve daha az etkili, fakat dava güvenli teknoloji kullanmaya karar verdi.
Bakan Karacova, eksiklikler yüzünden uzmanların proje önerisini üç kere döndürdü.

Bakan Karacova'nın ifadesine göre, bu defa sunulan projede yerel halkın hayatı ve sağlığı ve de çevrenin korunmasının garanti edilmesi için tüm önlemler alınmıştır. Bakan, altın elde edilmesinin ülkede en yüksek işsizlik oranına sahip bölgelerden biri olan Krumovgrad bölgesinin gelişimine yardımcı olacağını belirtmişti.

Fakat çevre örgütleri Bakan'ın aldığı kararla razı değiller ve saçma olduğunu düşünüyorlar. Çevreciler, kararın Krumovgrad kamuoyunun isteğine uygun olmadığı gerekçesini öne sürdüler.

Yerel Girişim Komitesinden, yarından itibaren kasabada ve köylerde altın elde edilmesine karşı insanlardan imza toplayacaklarını bildirdiler.

Hukukçularla yapılacak danışmanlıklardan sonra komitenin ve aynı şekilde Adatepe ocağının işlenmesini protesto eden Krumovgradlılara Hayat Derneğinin ne gibi hareketlerde bulunacakları kararlaştırılacak.

Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmed, Çevre ve Su Bakanlığının kararında belirtilen motivelerle tanışacaklarını ve istemlerine uyulup uyulmadığının değerlendirmesini yapacaklarını söyledi.DİĞER HABERLER