ÇİFTLİKKÖY İLE KAVARNA BELEDİYESİ KARDEŞ OLDUSalı, 13 Ekim 2009

ÇİFTLİKKÖY İLE KAVARNA BELEDİYESİ KARDEŞ OLDUYalova'nın Belediyesi, Bulgaristan'ın Kavarna Belediyesi ile kardeş şehir ön protokolüne imza attı.

İki belediye arasında geçtiğimiz aylarda başlayan dostluk ilişkileri Bulgaristan heyetinin Çiftlikköy'e gelmesiyle imzaya döküldü. Kavarna Belediye Başkanı Tsonko Tsonev, Belediye Meclis üyesi Metin Başev, İnsan Kaynakları Müdürü Krasimira Oplinska ve Sİlistre Belediye Başkan Yardımcısı Pepa Deneva'dan oluşan Bulgaristan heyeti resmi temaslarının ilkinde Çiftlikköy Kaymakamı Hasan Öztürk'ü ziyaret etti. Ziyarette Kaymakam Öztürk iki belediye arasında gelişen ilişkilerin sağlam temellere dayandığını belirterek daha ilerlemesi temennisinde bulundu.

Bulgaristan heyeti daha sonra Çiftlikköy Belediyesi'ne geçerek burada incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Metin Dağ'dan belediye binası ve çalışmaları hakkında bilgi alan heyet onuruna belediye meclis salonunda tören düzenlendi. Çiftlikköy Belediye Meclis üyeleri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı törende konuşan Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ, geçtiğimiz ay yapılan ilk girişimlerle kardeşlik temellerinin atıldığını söyledi.
Başkan Dağ, Kavarna ile bağların iki şehir arasındaki manevi değerlere dayandığını belirterek "Bundan sonra bu bağların resmiyet kazanması için ön protokole imza koyuyoruz. Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunarak ön protokolün kardeşlik ilişkisiyle noktalanması için uğraşacağız. Karşılıklı fikir ve tecrübelerimizden yararlanarak her iki şehre de katkı sağlamasını umut ediyoruz. Bulgar meslektaşım özellikle oradaki Türk soydaşlarımız arasında çok sevilen bir yönetici. Kendisiyle birlikte önemli işbirliği projelerine imza atacağımızı umuyoruz" dedi.

Kavarna Belediye Başkanı Tsonko Tonev ise özellikle AB ile ilişkiler açısından önemli mesafe kat ettiklerini hatırlatarak "Son 6 yıl için AB fonlarından 10 milyon Euroluk yatırım aldık. Bu konudaki tecrübelerimizi Çiftlikköy'e aktarmaya hazırız" mesajını verdi.

Tsonev, Çiftlikköy'ün stratejik öneminin büyük olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Çiftlikköy, sahip olduğu konum itibariyle gelişme potansiyeli çok yüksek bir şehir. Bu sebeple bizim için ideal kardeş şehir olacak. Özellikle kültürel, sportif, ekonomik anlamlarda işbirliğine gidilebilecek ne konu varsa hepsinde birlikteliği seve seve varız. Çiftlikköy'deki çiçekçilik sektöründe faaliyet gösteren yatırımcıları da şehrimize davet ettik. Kendi futbol takımımızı da gelecek sene Yalova'da kamp yaptırmayı düşünüyoruz"

İki başkan daha sonra ön protokole imza atarak el sıkıştı. Törenin ardından karşılıklı hediyeler verildi. Bulgaristan heyeti Çiftlikköy Kara Kilise ve Yürüyen Köşk'te incelemelerde bulundu.DİĞER HABERLER