Çiftliklerin deneme sayımı yapılacakÇarşamba, 28 Ağustos 2019

Çiftliklerin deneme sayımı yapılacakTarım Gıda ve Orman Bakanlığı Tarım ve Bölgesel Politika Genel Müdürü Nikolay Marinov, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) verdiği demeçte, "1 Eylül'den itibaren Bulgaristan'da tarımsal işletmelerin deneme sayımı başlayacak. Sayım, 10 Eylül'e kadar internet üzerinden gerçekleştirilecek, 11 Eylül - 11 Ekim 2019 döneminde ise anketçiler tarafından gerçekleştirilecek. Gerçek tarım sayımı 2020 sonbaharında yapılacak" diye kaydetti. Marinov, ülkemizin Avrupa Birliği'ne (AB) üye olmasından sonra üretim yöntemlerinin, kırsal kalkınma önlemlerinin ve tarımsal - çevre göstergelerinin görülmesini amaçlayan üçüncü tarım sayımı olacağını açıkladı.

2010 yılında yaklaşık 376 000 tarımsal işletme sayılmıştır.

Marinov, "Sayım sırasında çiftçilerin gelirleri ve çiftliklerin finansal durumu hakkında bilgi toplanmamaktadır. Veriler sadece istatistiksel amaçlar için kullanılacak ve toplu halde farklı kurumlara sunulacaktır - tarımsal işletmelerin nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamak için kullanılacaktır" diye belirtti ve ekilebilir arazilerin sayılacağını, hangi tür hayvanların bulunduğu, kaç tane tarımsal ekolojik çiftliğin bulunduğu hakkında bilgi alınacağını ekledi. Marinov, tarımsal hizmetler ve tarımsal ürünlerin işlendiği tesislerin sayımının yapılmayacağını izah etti.

Çiftçilerin tarım sayımına katılmaları için idari bir mekanizma ve para cezası uygulanacak.

Sayım kampanyasının maliyeti, 4.8 milyon - 5.4 milyon leva arasında değişen tutarda olacak. Bu tutarın yaklaşık 4 milyon levalık kısmı AB tarafından sağlanacak.

Tarımsal işletmelerin deneme sayımına ülkenin 28 ilinde bulunan yaklaşık 3000 çiftlik katılacak. Afrika domuz vebası salgınından etkilenen bölgelerde anketler çiftliklerin dışında yapılacak ve çiftçiler, hastalık virüsünün yayılmasının önlenmesi için muhtarlıklara veya Tarım Gıda ve Orman Bakanlığı'nın ilçe birimlerine davet edilecektir.


DİĞER HABERLER